İlahiyat Haber

Bitlis Said Nursi Anadolu İHL MEB Sistemine Girdi

Bir okula isim vermek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğin yetkisinde. Aylar önce Bitlis’te müdürlük ve valilik tarafından alınan kararla imam hatip okuluna Said Nursi’nin adı verildi. Okulun tabelaları değişti.

Ancak okulun bağlı olduğu Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Said Nursi ismini sisteme girmemekte direndi.

Genel Müdürlüğün bu tavrı tepkiye yol açarken başta Bitlisliler olmak üzere bir çok kesim konunun takipçisi oldu. Bitlis Milletvekili Vahit Kiler konuyu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya iletti.

Bakanın talimatı ile “Bitlis Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi” sisteme girdi.

Konuyla ilgili AK Parti Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ile Vedat Demiröz yazılı bir açıklama yaptı.

“Bediüzzaman Said Nursi Bitlis’imizin Nurs köyünde doğmuş olup ilmi, vicdani ve fıtri yönden, döneminin müstesna şahsiyetlerindendir. Öngörüsü yüksek, yüreği Allah ve insan sevgisiyle dolu bir önderdir. Ülkesi ve milletinin kurtuluşu için mücadele etmiş, yaralanmış, esir düşmüş bir savaşçıdır. Aynı zamanda kalbindeki millet aşkı ile ömrünün son nefesine kadar halkına hizmet etmiş büyük bir vatanseverdir. Bediüzzaman yazdığı eserlerle dünyayı aydınlatmaktadır.

Bediüzzaman’ın isminin unutulmaması ve kendisine karşı duyduğumuz vefadan dolayı yeni açılan imam hatip lisesine ismini vermeyi uygun gördük. Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından okulun ismi Said Nursi İmam Hatip Lisesi olarak konulmuş ve onaylanması için Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat edilmişti. Sayın Bakanımız ve Genel Müdürümüzle yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında okulun ismini Said Nursi İmam Hatip Lisesi olarak onaylandı. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu karar demokratikleşme adımlarımızdan sadece biri olup hayırlı olmasını diliyoruz.

“Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, yüzyılımızın yetiştirdiği, eserleriyle birlikte üzerinde en çok konuşulan deha ve ender bir şahsiyettir. Yaşadığı sade, tavizsiz, istikrarlı ve tertemiz hayatının yanı sıra, telif ettiği eserleriyle haklı bir alakaya mazhar olmuştur. Eserlerinde dile getirdiği fikirler, çağımıza ve çağlara ışık tutma özelliğine sahiptir. Tespit ve teşhislerinin doğruluk ve haklılığını zaman göstermiş, tasdik etmiştir. Ömrünü ülkesinin ve milletinin birlik ve bütünlüğü için vakfetmiş millet sevdalısı bir şahsiyettir.

Hükümetimizin yaptığı demokratikleşme çalışmaları çerçevesinde büyük değerlerimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bitlis’imiz ve ülkemizde müstesna bir yere sahip olan Bediüzzaman Said Nursi’nin adının İmam Hatip Lisesi’ne verilmesiyle yeni nesiller tarafından daha iyi tanınacak ve anlaşılacaktır. Bu amaçla Üstad’ın ismini İmam Hatip Lisesi’ne teklif ettik. Sağ olsun Bakanlığımız uygun gördü. Bitlis’imize ve ülkemize hayırlı olsun.

İbrahim Mert

İlgili Makaleler