İlahiyat Haber

Bayat Ekmek Toplama Kampanyası

Amasya’da belediye ile Hayatcan Derneği’nin işbirliğiyle bayat ekmek toplama kampanyası başlatıldı. 

Şehirde günlük üretilen 65 bin ekmeğin yaklaşık 6 bininin çöpe gittiğini belirten Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Bu israfın önüne geçmek için Hayatcan Derneği ile birlikte ‘Ekmek nimettir, çöpe atılmaz’ sloganıyla bayat etmek toplama kampanyası başlattık” dedi. 

Şehir genelinde konuşlanan 100 adet toplama kutusunda toplanan ekmeklerin belediyeye ait hayvan barınağı ve ormanlardaki hayvanlara verileceğini anlatan Özdemir, vatandaşlardan bayat ekmeklerini toplama kutularına bırakmalarını istedi. 

Amasya Belediye Başkan Yardımcısı ve Hayatcan Derneği Başkanı Cengiz Erdem de bir yenisini daha ekledikleri sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti. 

Çok iyi fikir Amasya’da her gün çöpe atılan binlerce ekmek ekonomiye kazandırılacak. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Türkiye’de üretilen günlük 120 milyon ekmekten yaklaşık 12 milyon adedinin çöpe gittiğini belirterek, bunu bir yıllık olarak hesap ettiğimizde yaklaşık 4,5 milyar ekmeğin çöpe gittini söyledi. Rakamların büyüklüğüne dikkat çeken Başkan Özdemir, ‘Amasya’da ise günlük üretilen 65 bin adet ekmekten yaklaşık 6 bini maalesef çöpe gidiyor. Bu israfın önüne geçmek için Hayatcan Derneğimizle birlikte ‘Ekmek Nimettir Çöpe Atılmaz’ sloganıyla ‘Bayat Ekmek Toplama Kampanyası’ başlattık. Bu kampanya ile yılda 1 milyon liralık tasarruf bekliyoruz. Toplanan ekmekler, belediyemize ait hayvan barınağı ve ormanlardaki hayvanlara verilecektir. Vatandaşlarımızdan bu kampanyaya duyarlı olup katkı sağlamalarını bekliyoruz’ dedi. Bayat Ekmek Toplama Kampanyası Bahçeleriçi Mahallesinde yapılan törenle başlatıldı. Projenin tanıtımı, Hayatcan Derneği ikinci el şubesinde yapıldı. Törene Başkan Özdemir, Başkan Yardımcısı ve Hayatcan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Erdem ile diğer yönetici ve çalışanlar katıldı. Proje kapsamında çeşitli mahalle ve noktalara 100 adet bayat ekmek toplama kutusu konulacak. Bu kutularda toplanan ekmekler, her gün iki görevli tarafından bir araçla toplanacak. Belediye Hayvan Barınağı’nda bulunan kedi ve köpeklerle şehir çöplüğü civarındaki başıboş köpeklere, ayrıca kış aylarında ormanlık alanlarda özellikle kar yağışının ardından yiyecek bulamayan yaban hayvanlarına verilecek. 

İlgili Makaleler