İlahiyat Haber

Kktc İlahiyat Dekanları Toplantısı Başladı


19. İlahiyat Fakültesi Dekanlar Kurulu toplantısı, Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) başladı.

YDÜ İlahiyat Fakültesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen 19’uncu İlahiyat Fakültesi Dekanlar Kurulu toplantısına YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Yekta Saraç, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Türkiye’deki tüm ilahiyat fakülteleri dekanları ve Avrupa’daki bazı ilahiyat fakültesi dekan ve temsilcileri, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr Ali Erbaş ve YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Yusuf Suiçmez katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş Kur’an-ı Kerim okudu. Daha sonra açılış konuşmasını yapan YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, böyle bir heyete ev sahipliği yapmaktan dolayı üniversite olarak büyük bir şeref duyduklarını söyledi.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Yekta Saraç ise, toplantıya güzel sözlerle başlandığını dile getirerek, yeni yasa taslağı ve yüksek öğretimin yeniden yapılanması konusunda söylenmesi gereken noktaların olduğunu ifade etti. İlahiyat fakültelerinin yeniden yapılandırılmasında iki farklı modelin öngörüldüğünü belirten Prof. Dr. Saraç, “İmam hatip dışındaki mezunların ön lisans programından yararlanarak hayata ve dünyaya bir bakış ve algılayışında katkı sağlıyorsa bu devam hususunda yeterli sebep olacaktır” dedi. Prof. Dr. Saraç, birkaç yıl içerisinde devlet üniversitelerinin sayısı kadar ilahiyat fakültelerinin de artacağını vurguladı.

YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Yusuf Suiçmez ise, yeni açılan bir ilahiyat fakültesi olarak İslam tarihi sempozyumu, aynı zamanda uluslararası bir hadis iktisat sempozyumundan sonra değerli hocalarla birlikte olmanın onurunu yaşadığını söyledi. Suiçmez, KKTC gibi bir yerde böyle ilim bir heyetin olmasının hem ilahiyat hem de sosyal anlamda KKTC halkına motivasyon olabileceğini ifade etti.

19. İlahiyat Fakültesi Dekanlar Kurulu toplantısı 2 gün sürecek

İlgili Makaleler