Arapca Haber

New Yorkta Arapça Eğitimi

New York Şehri’nin en fakir mahallelerinden biri olan Harlem’deki Hamilton Heights İlkokulu böylece şehirde küçük öğrencilerine ilk Arapça eğitimi veren okul olma özelliğini kazanmış oldu. Eğitime önümüzdeki sonbaharda başlanacak. Dersler öğle yemeği molasında verilen kültürel faaliyetler kapsamında verilecek.

Arapça öğretmeni olan Muhammed Memduh, bu girişimin Arap teşvik ve finansmanı neticesinde başlatıldığını, bu sayede fakir Harlem mahallesinde yaşayan, gelirleri sınırlı, yüzde yetmiş yedisi devletten gelen yardımlarla yaşamını sürdüren ailelere gelecekte; lise ve üniversite dönemlerinde rekabet fırsatı verilmesinin hedeflendiğini açıkladı. 

Arapça eğitimi alması için çocuğunu kaydettiren velilerden Blamon Castro ise şöyle dedi: ‘Öğrenciler arasında artık etnik çeşitlilik söz konusu. İçlerinde oğlum da olmak üzere öğrencilerimizin diğer etnik grupların dillerini öğrenmesi toplum açısından önemli!’

Bilindiği üzere Amerika’da öğrencilerin sadece yüzde on dördü farklı iki dil konuşuyor. Avrupa’da ise bu oran yüzde seksene ulaşıyor. Bu nedenle yerel hükümet, okulun bu girişimini yine Arap kökenli olan Göçmenler Komiseri aracılığıyla memnuniyetle karşıladığını ortaya koydu. 

Harlem mahallesindeki bu ilkokul önümüzdeki güz döneminde öğrencilere sadece Arapça değil aynı zamanda Çince eğitimi de verecek. ABD Dışişleri Bakanlığı bu iki dili Amerikan ürünlerinin dünya ticaret piyasalarında rekabetinin güvence altına alınması açısından öğrenilmesi zorunlu iki dil olduğunu açıklamıştı. Bu dilleri öğrenmelerinin çocukların ileride iş hayatlarında başarılı olmalarına vesile olması da umuluyor. Aynı şekilde okulun bu girişiminin diğer okulları teşvik açısından önemli rol oynayacağı tahmin ediliyor. 

Betül Akyüz

 

TIMETURK / 

İlgili Makaleler