Arapca Haber

Artık Yemende Arapça Konuşulmuyor

Farklı kabileler ve ırklardan insanların bulunmasıyla büyük bir dil zenginliğininortaya çıktığı Orta Doğu’nun önemli ülkelerinden biri olan Yemen’de ortak dil olan Arapça, zaman içerisinde unutulma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.
         
Yemen’deki 5 dil ve 300 lehçenin bu kadar çeşitli olmasının arkasında yatan nedenin Yemenlilerin kendi kültürlerine sıkı sıkıya sarılmalarından kaynaklandığı gözleniyor.
         
Azınlıkları Koruma Cemiyeti Başkanı Eşvak El Cubi, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Arapça, tüm Yemenlilerin ortak dili. Asıl Arapça’nın, yerel dillerin ve lehçelerin unutulmasından korkuyoruz. Bunun sebebi hükümetin bu konuda herhangi bir çalışma yapmaması ile birlikte televizyon kültürünün tüm dilleri etkilemesidir” dedi. El Cubi, sözlerini şöyle sürdürdü:
         
“Biz bu konunun ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Çünkü dillerin yok olmasının kimliklerin yok olması anlamına geldiğini biliyoruz. Bu konuda çalışmalar yapmaya başladık. Örneğin bu dillerin yaşatılması için kurslar açmayı ve bu dilleri konuşan mahalli radyo istasyonları kurmayı planlıyoruz.”

İlgili Makaleler