Diyanet isleri Baskanligi

Lisan-ı Hat ile Aşk-ı Nebi sergisi Ayasofyada açıldı


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan “Lisan-ı Hat ile Aşk-ı Nebi : Hilye-i Şerif ” sergisi Ayasofya Müzesi’nde açıldı. 

Açılış törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milletvekilleri, Balkan Müftüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

“Sanat ve estetik, İslâm medeniyetini ayakta tutan en önemli ögelerdendir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kutlu Doğum Haftasında pek çok güzelliğin yaşandığını belirterek, “Ama bugünü, bütün güzelliklerin en büyüklerinden biri olarak kabul ediyoruz” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hazreti Peygamber’in (sav) fiziksel ve ahlâkî özelliklerini en çok anlatanların, Efendimiz (sav)’in yanında yetişen Hazreti Ali, Hazreti Hasan, Hazreti Hüseyin ve Hazreti Enes gibi sahabeler olduğunu dile getirdi.

Başkan Görmez, şöyle devam etti:

“Sanat ve estetik, İslâm medeniyetini ayakta tutan en önemli ögelerdendir. Biraz sonra göreceğimiz hilyeler, İslâm sanat ve estetiğinin İslâm medeniyetine armağan ettiği çok güzel örneklerdir. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay’a ve Ayasofya Müzesi Müdür Vekili Hayrullah Cengiz’e ve serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

“Sergi, onu daha yakından tanımamıza vesile olacaktır”

Açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da serginin açılışının Cuma gününe ve Hazreti Peygamberin 1441. doğum yıldönümünün arifesine denk geldiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Anlamlı bir günde, anlamlı bir yerde, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan İslâm Peygamberini yakından tanıyan kişilerin bir sanat şaheseri olarak ortaya koyduğu ürünleri hep birlikte göreceğiz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu serginin, Hazreti Peygamberi tanıma ve anlama noktasında yol gösterici olmasını diliyorum. Çünkü günümüzde bütün Müslümanların onu daha yakından tanıması ve bilmesine ve onun ahlâkı ile ahlâklanmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Çünkü onun ahlâkı, Kur’an ahlâkıdır. Bu sergi, onu daha yakından tanımamıza vesile olacaktır.”

“Onun hak konusunda gösterdiği dirayet ve kararlılık bir kez daha akıllara ve yüreklere yazılacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, sergi sayesinde Peygamber Efendimizin insanlık için yaptığı çalışmaların ve hak konusunda gösterdiği dirayet ve kararlılığın bir kez daha akıllara ve yüreklere yazılacağını söyledi. 

Bakan Günay, şöyle konuştu: “Bin 500 yıldır ibadet mekânı olarak kullanılan ve daha sonra müzeye çevrilen Ayasofya’da, müstesna bir insanın doğumu vesilesiyle hazırlanan sergide, Hazreti Muhammed’i en yakından tanıyanların yaptığı tanımlamaların en güzel ifade biçimlerini göreceğiz. Hz. Muhammed Mustafa’yı sevmek ve anlamak, bu Hilye-i Şeriflerdeki yazı ve süslemelere hayran olmakla ifade edilemez. Bugün buradaki sergi ile onun müstesna fiziki ve ahlâki güzelliklerinin yanında, başkasına saygı duyuşunu, insanlık için yaptığı çalışmaları, hak konusunda göstermiş olduğu dirayeti ve kararlılığı bir kez daha aklımıza ve yüreğimize yazacağız.”

İlgili Makaleler


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/var/tmp/#sql_6bc0c_1.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/fasiharapca.com/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 2349