İlahiyat Haber

İslami Kuruluşlara Saldırılarda Medyanın Rolü

 

 

Orta İsveç Üniversitesi’nin araştırmasına göre; her 10 İslamî kuruluştan 4’ü saldırıya maruz kaldı. Araştırmaya ülkede faaliyet gösteren 100’ün üzerinde İslamî kuruluşun temsilcisi katıldı. Projenin arkasındaki isim Prof. Dr. Klas Borell, Zaman’a yaptığı açıklamada çarpıcı ifadeler kullandı: “Ne zaman medyada Müslümanlarla ilgili olumsuz haberler çıksa aynı dönemde İslamî kurum ve kuruluşlara yönelik saldırılar artıyor. Medya ile saldırılar arasında direkt bir bağlantı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle olumsuz haberler İslam karşıtı aşırı sağcı örgütlerin saldırılarını tetikliyor.”

Uzun yıllardır ülkedeki Müslüman topluma yönelik çalışmalar yapan sosyolog Borrell, “İslami kurumlara yönelik saldırılar zaman zaman, fiziki şiddet boyutuna ulaşabilirken bazen de sadece tehditlerle sınırlı kalıyor. Hepsinin ortak yanı ise İsveç kanunlarına göre suç sayılıyor olmaları.” diye konuştu. Avrupa’nın farklı ülkelerinde meydana gelen terör saldırılarının da İslami kurum ve kuruluşlara yönelik saldırıları artırdığını belirten Borrell, ”Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Londra ve Madrid’de terör saldırıları meydana gelmişti. Yaptığımız araştırmada bu saldırıların hemen akabinde İsveç’teki İslami kurum ve kuruluşlara yönelik saldırıların arttığını tespit ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmaya göre Müslümanların toplum içinde görünürlülüğü ile onlara yönelik şiddet olaylarında da paralellik var. Avrupa’nın birçok ülkesinin aksine İsveç’teki İslami kurum ve kuruluşların toplum ile son derece güçlü bir şekilde entegre olduğunu vurgulayan Borrell, ”İsveçli Müslümanlar toplum ile son derece güçlü bir şekilde entegre olmuş durumdalar. Devlet kurumlarıyla, politikacılarla ilişkileri oldukça iyi. Ancak Müslümanlar kamuoyunda yer alıp gündem belirlemeye başladığında veya cami, mescit ya da eğitim merkezi inşası gibi kamuoyunun dikkatini celbeden konuların gündemde olduğu dönemlerde ise saldırılar artıyor.” tespitinde bulundu. Müslümanlara yönelik saldırılara rağmen İsveç’in farklı din ve inanışlara karşı son derece hoşgörülü olduğunu da sözlerine ekleyen Borrell, ”Farklı din ve inanışlara hoşgörülü olmak noktasında İsveç dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Kendi sınıfındaki diğer ülkelerle kıyaslandığında İsveç’in çok daha iyi bir konumda olduğunu düşünüyorum.” dedi. Saldırıların genelde Müslüman karşıtı aşırı sağcı örgütler tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Borrell, ”İsveç halkının çoğunluğu da Müslümanlara karşı hoşgörülüdür.” dedi. 

İlgili Makaleler