İlahiyat Haber

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Kutlu Doğum Programı

“Maganda kurşunu ile ölümde dünya birincisiyiz. Hz. Peygamber bayram şenliklerinde bayram boyunca silahla evden çıkılmasının, kılıç ve diğer silahların taşınmasının yasaklandığına dair rivayetler vardır” dedi.

Bartın Üniversitesi Kültür Kulübü tarafından Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi. Etkinlikte konuşan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Sarıçam maganda kurşunu ile ölümde yılda 7 yüz maktul ile dünya birincisi olduğumuzu ve suçluların yüzde 87’sinin bulunamadığını belirterek, “Hz. Peygamber meşru olan bayram şenliklerine izin vermiştir. Düşman saldırısı bulunmadığı zamanlarda bayram boyunca silahla evden çıkılmasının, kılıç ve diğer silahların taşınmasının yasaklandığına dair rivayetler vardır. Muhtemelen bu yasaklar, dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle özellikle kalabalık yerlerde ve dar yollarda meydana gelebilecek kazaların meydana gelmesine ve bayramın huzurunu bozabilecek olayların çıkmasına fırsat vermemek amacını taşıyordu. Hz. Muhammed tedbir demektir. Onun mesajı, insanlığı günümüzde dünyanın içine sürüklendiği kaos ve felaketlerden kurtarabilecek yegâne kaynaktır. Onun savaşlar dışındaki faaliyetleri, âdil, barışçı, çevreci, dürüst, güvenilir kimliği ile yaşayan kültürün bir parçası haline getirdiği evrensel değerlerle tanıtılması gerekir. Hz. Peygamber her zaman şiddetin karşısında olmuştur. Hz. Muhammed merhamet demektir. Müslüman, gayri Müslim, hür, köle ve suçlu, suçsuz ayırımı yapılmaksızın insanlara, hatta savaş şartlarında azılı düşmanlara bile işkence yapılmasını uygun bulmamıştır” dedi.

Hz. Muhammet hakkında düşünceleri içeren röportaj videosu izlendi. Kuran tilaveti, ney ve şiir dinletisinin yapıldığı etkinliğe BÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Naci Tankut, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, dekanlar, yüksekokul müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İlgili Makaleler