İlahiyat Haber

İslam Dünyası Liderleri Erbakan için geliyor

Tunus’tan Nahda Hareketi Lideri Raşid El Gannuşi, Mısır’dan Müslüman Kardeşler Genel Başkanı Prof. Dr. Muhammed Bedii, Pakistan’da, Cemaat-i İslami Genel Başkanı Seyyid Münevveh Hasan, Malezya’dan İslam Partisi Genel Başkanı Abdulhadi Avang, Kuveyt’ten Uluslararası Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Mustafa Tahhan’ın yanı sıra Filistin, Moritanya, Yemen, Irak, Sudan, Ürdün, Lübnan gibi bir çok islam ülkesinden temsilci, Erbakan’ı anma etkinliklerine katılmak üzere Türkiye’ye gelecek.

CUMHURBAŞKANI GÜL’DE DAVET EDİLDİ

Erbakan haftası etkinlikleri çerçevesinde, düzenlenecek en önemli etkinliklerden biri, Uluslararası Necmettin Erbakan Sempozyumu olacak. “Yeni bir dünya ve Erbakan” konulu sempozyum 2-3 Mart tarihleri arasında, Ankara, MEB Şura salonunda gerçekleştirilecek.

Sempozyuma, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmaz üzere Türkiye’den de birçok devlet adamı, siyasetçi ve akademisyen davet edildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bizzat ziyaret ederek davet mektubunu iletti.

Altı ayrı oturum şeklinde gerçekleştirilecek sempozyumda; “Erbakan ve İslam Dünyası’nın uyanışı”, “Erbakan’ın İslam Dünyasına Hizmetleri”, “Erbakan’ı anlamak”, “Akademik Çalışmalarda Erbakan”, “Erbakan ve İslam Birliği”, “Mevcut Dünya Düzeni ve Erbakan” başlıkları ele alınacak. İslam Dünyası’ndan gelen temsilciler bu başlıklar altında merhum Erbakan’ı anlatacak.

KONYA’DAKİ PROGRAMDA YOL ARKADAŞLARI KONUŞACAK

Erbakan Haftası etkinlikleri kapsamında bir diğer önemli program ise Erbakan’ın siyasi mücadelesinin ilk adımını attığı Konya’da gerçekleştirilecek. Başkanlığını Recai Kutan’ın yaptığı Esam tarafından, 26 Şubat’ta, Konya Mevlana Kültür Merkezinde ‘Hocamız Erbakan” konulu bir program düzenlenecek. Bu programda, 40 yıllık yol arkadaşları, Erbakan ile ilgili hatıralarını anlatacak ve O’nun mücadele azminden örnekler verecek.

SEVENLERİ KABRİ BAŞINDA BULUŞACAK

27 Şubat günü ise Erbakan’ın, Merkezefendi Mezarlığındaki Kabri başında bir dua programı düzenlenecek. Aynı akşam çocukluğunun geçtiği ve cenaze namazının kılındığı Fatih Camii’nde Hatim ve Mevlit programı gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE GENELİNDE ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

İlki geçen yıl gerçekleştirilen Erbakan Haftası etkinliklerinin bu yılki planlaması için Saadet Partisi Genel Merkezi yoğun bir mesai harcadı. Parti bünyesinde Erbakan Haftası etkinlikleri için özel bir komisyon oluşturuldu.
Saadet Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada; Ankara’da gerçekleştirilecek sempozyumun yanı sıra Türkiye genelinde de konferanslar, fotoğraf sergileri, mevlid, hatim duası gibi yüzlerce ayrı etkinliğin gerçekleştirileceği duyuruldu.

Açıklamada; “Bu etkinlikler için tüm il ve ilçe teşkilatlarımız, gençlik kuruluşlarımız, kadın kollarımız, Milli Görüşçü kuruluşlar yoğun bir hazırlık gerçekleştirdiler. Milletimizi etkinliklerimize davet ediyoruz” denildi.

(Yenişafak)

 

İlgili Makaleler