Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Görmez: Kuran çalışarak Müslüman olunmaz!

Görmez: Kuran çalışarak Müslüman olunmaz!

43963

Bu tür camilerin her il ve ilçelerde olması için kampanya başlattıklarını ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

“İlahi öğretiler, örnek yaşantılar üzerine bina edilir. Yüce Rabbimiz bize gönderdiği vahyi çok çeşitli yollarla bize bildirebilirdi. Vahyin bize bildirilme yolları Rabbimiz için sonsuzdu. Ancak Hazreti Adem’den bugüne kadar Rabbimiz sadece bir yol tercih etti. Bize bizden bir beşer gönderdi. O beşere peygamberlik verdi ve vahiy sadece peygamberler yoluyla bize geldi. Bunun tabii çeşitli sebepleri var. Bu sebep ‘nübüvvet’ dediğimiz o büyük müessesenin ne anlam ifade ettiğini, bütün yönleriyle ortaya koyuyor aslında. Ancak bunun için hem peygamberliği anlamak hem de Hazreti Peygamber’i doğru anlamak gerekiyor.”

Resul-i Ekrem’i doğru anlamalıyız

Prof. Dr. Görmez, kitap okuyarak, Kuran-ı Kerim çalışarak Müslüman olunmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:
“Resul-i Ekrem’i görenleri sevdik. Onlara aşık olduk ve onunla Müslüman olduk. Onun için bizde farklı bir peygamber telakkisi oluşmuştur. Bazı Müslüman kardeşlerimiz bizim bu farklılığımızdan farklı anlamlar çıkarmaya kalkışır, o doğru değil. Bilakis biz bunu milletimizin geleceği açısından büyük bir vesile kabul ederek, Resul-i Ekrem’i ne kadar doğru anlarsak, güzel örnek alırsak bizim Müslümanlığımız da o kadar güzelleşecektir. Onun için bizim millet olarak ‘Peygamberimizi doğru anlamak’ üzerinde ayrıca durmamız lazım. Bunun için önce Kuran-ı Kerim’de Hazreti Muhammed’i doğru anlamalıyız. Hazreti Muhammed’i baştan sona okuyacağız. İkincisi siyer kitaplarını bir kez daha okuyarak ama bu sefer Resul-i Ekrem’in çağımıza dönük mesajın ruhunu anlamak için okuyacağız. Üçüncüsü Hazreti Peygamber’in sünnetini dikkate alarak özelikle bizim Rabbimizle, annemizle, babamızla, eşimiz dostumuzla ilgili münasebetleri ilgilendiren, hidayetimizi ilgilendiren sünnetleri öne çıkararak ama zevahiri de küçümsemeyerek bütüncü bir sünnet anlayışına sahip olmaktan geçiyor. Hazreti Peygamber’i doğru anlamak. Dördüncü olarak ise hadis mirasını doğru anlamak gerekiyor. Hazreti Muhammed’in yolumuzu aydınlatan mesajlarımızı kendimize ve yavrularıma taşıyarak okumamız gerektiğini düşünüyorum.”

Resul-i Ekrem’in örnekliğini, sünnetini bu çağa taşıyamama sorunumuz var

İslam dünyasının ilim ve medeniyet coğrafyasından neredeyse zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüştüğünü ifade eden Prof. Dr. Görmez, şunları söyledi:
“Müminlerin birbirlerine yaptıklarına hepimiz şahit oluyoruz. Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da Pakistan’da patlayan bombalar… Bütün bunlar, bütün bu yanlışlıklar sadece siyasetin aktörleri tarafından gerçekleştiriliyor değil, bunun içinde bizim bizatihi yanlışlıklarımız da var. Bizim bizatihi yanlışlıklarımız içinde aynı zamanda ‘Resul-i Ekrem’in örnekliğini, sünnetini bu çağa taşıyamamak’ diye bir sorunumuz var. Onun için özellikle bu konu üzerinde duruyorum.”

Konuşmanın ardından Prof. Dr. Görmez, TÜBİTAK Proje Yarışması’nda dereceye giren Sarar İmam Hatip Lisesi öğrencileri Zeynep Rumeysa Keleşoğlu ve Büşra Özkeçeci’ye hediye verdi.

Birlik Vakfı Orunsal Başkanı Mustafa Keleşoğlu da Prof. Dr. Görmez’e lüle taşından yapılmış bir tespih ile çeşitli tablolar takdim etti.

Etkinliğe, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Odunpazarı Merkez İlçe Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve çok sayıda davetli katıldı.

İnternethaber

Önceki İçerikİmam Hatipliler TÜBİTAK Yarışmasında Birinci Oldu
Sonraki İçerikKuran Ve Osmanlıca Eğitimi Artık Tüm Halk Eğitim Merkezlerinde