Diyanet isleri Baskanligi

Mehmet Görmezden Gazze çağrısı!

Gebze İlçe Müftülü’ğün yeni binasının açılışına katılan Görmez, burada yaptığı konuşmada, yeni Hicri yıla ve Muharrem ayına girildiğini hatırlatarak, ”Geçmişte Kerbela’da yaşanan o acı olayların aynısı, ne yazık ki bugün Gazze’de yaşanmaktadır. Gazze’de yaşanan bu insanlık dışı katliamların biran önce son bulması için dua ediyoruz” şeklinde konuştu.

Şehirlerin de insanlar gibi kalbi ve ruhunun olduğunu ifade eden Görmez, bu şehirlerin yöneticileri, bu ruhun ve kalbin çalışması için birlikte çalışma yapması gerektiğini vurguladı.

Görmez, müftülüğün, müezzinin, imamın, diyanetin görevinin değiştiğini anlatarak, Diyanet camiası olarak manevi hayatın daha iyi olması için hizmet etmek için var olduklarını, artık sadece makamında oturan din görevlileri değil, hakla cemaatle iç içe olmak gerektiğini bildirdi.

“ÖĞRETMENLE İMAMIN BİR OLMASI LAZIM”

Yaşadıkları şehirlerde din görevlilerin bilmesi gereken bazı önemli hususların olduğuna dikkati çeken Görmez, şunları söyledi:

”Din görevlilere şu soruları soruyorum, Gebze’de kaç sokak çocuğu var, hapishanede kaç mahkum var, alkol tüketimi ne kadar ve boşanma oranı ne kadar, şehirlerin manevi hayatını etkileyen kötülükler neler? Bunları bilmek gerekir. Öğretmenle imamın bir olması gerekir. Bir binada yaşayan bir insanın kalbi kırıldığı zaman o binada bulunan herkesin kalbi kırılmış gibi olması ve hissedilmesi gerekir.”

 

İlgili Makaleler