Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezden hacı adaylarına çağrı

“74 bin hacı adayımıza bizzat benim imzamla birer mektup gönderdik. Onlarla bu durumu paylaştık. Biraz da ev sahibi ülkenin öngörüsüzlüğünden kaynaklanan çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız” dedi. Görmez, “Genç arkadaşlarımızı fedakarlık yaparak bu sene gönüllü olarak gitmemeye davet ediyorum” diye de çağrıda bulundu.

Görmez, Kocatepe Camisi’nde gerçekleştirilen 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açılışı sonrasında gazetecilere açıklamada bulundu.

Suudi Arabistan’ın hac kotasını yüzde 20 azalttığını hatırlatan Görmez, bunun kendilerinden değil Kabe etrafındaki inşaat çalışmalarından kaynaklandığını bildirdi.

Hac kotasının düşürülmesi nedeniyle 14 bin 800 adayının hacca gidemeyeceğini belirten Görmez, “Bugün itibarıyla 74 bin hacı adayımıza bizzat benim imzamla birer mektup gönderdik. Onlarla bu durumu paylaştık. Biraz da ev sahibi ülkenin öngörüsüzlüğünden kaynaklanan çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Ama bu gidemeyen 14 bin 800 vatandaşımız inşallah gelecek sene gidecek. Üzülmesinler diyoruz” şeklinde konuştu.

Görmez, bu sene kotanın kısıtlanması dolayısıyla hacca gidemeyecek vatandaşların önümüzdeki yıl hiçbir kuraya tabi olmadan gideceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak bu sene gitmek istemeyip gelecek sene gitmek isteyenler bize önceden gönüllü olarak bildirirlerse, o takdirde herhangi bir kuraya gerek kalmadan da bilhassa genç, önünde çok daha uzun yıllar olan genç arkadaşlarımızı fedakarlık yaparak bu sene gönüllü olarak gitmemeye davet ediyorum. Ancak bir işlemi nasıl tesis ediyorsanız o işlemi iptal ederken de aynı yola başvurmak gerektiği için Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulumuz kura çekerek nasıl belirlediyse gidecek olan 74 bin vatandaşımızı, gidemeyecek vatandaşlarımızı da yine kura ile belirlemeye karar verdi.”

İslam dünyasının büyük bir çalkalanma içerisinde olduğunu dile getiren Görmez, hem hükümetin hem de Diyanet’in Suudi Arabistan ile görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Ramazanın başlamasına yakın bir dönemde Kabe’deki inşaat nedeniyle ramazan umresi vizelerinin de iptal edildiğini belirten Görmez, “Çok az bir miktarının gerçekleşeceğini zannediyorum. O konuda da çalışmalarımız görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Görmez, gelişmelerle ilgili hacı adaylarına ve umreye gidecek vatandaşlara bilgilendirme yapılacağını vurguladı.

Bir hacı adayının eksik hizmet nedeniyle tüketici hakem heyetine başvurduğunu ve heyetin para iadesine karar verdiğinin hatırlatılması üzerine Görmez, “Elbette herhangi bir hacı adayımız herhangi bir umreye gidecek olan kardeşimiz bütün mağduriyetleri ortadan kalkacak, onların bütün paraları ücretleri aynen kendilerine iade edilecektir” diye konuştu.

Hacca gidemeyenlere öncelik tanınacağını tekrarlayan Görmez, şunları kaydetti:

“Bizi zora sokan önemli bir husus var. O da çünkü biz bu sene topluma şu vaadde bulunmuştuk, ‘Yedi sene üst üste müracaat edip sekinizinci seneye girenler doğrudan götürülecekler’ dedik. Bu vaadimiz yine geçerlidir. Gelecek sene biz herhangi bir kura çekmeyeceğiz. Ama buna rağmen yedi sene üst üste müracaat edenlerle birlikte bu sene gidemeyen 14 bin 800 vatandaşımızı da onlara katmak zorundayız. Eğer yedi sene üst üste müracaat edenler gelecek sene biz tamamını götüremezsek ki öyle görünüyor. Cüzi bir miktarının en azından bir 5-10 bin kişinin gidemeyeceği anlaşılıyor.

Onları da bir sonraki sene 2015’te götüreceğiz. Kısaca bu sene gelecek sene ve belki de 2014’te, 2015’te herhangi bir kura çekilmeyecek. Sadece bugüne kadar 7 sene müracaat edenlerle, üst üste müracaat edenlerle bu sene son anda Suudi Arabistan’ın iptalleri dolayısıyla gidemeyecek 14 bin 800 vatandaşımız kuraya tabi olmadan gönderilecektir.

İlgili Makaleler