Furkan Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Ebu Davud Tirmizi

31153

Başlık: TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR

Konu: Furkan Suresi
Ravi: İbnu Mes’ud
Hadisin Arapçası:

وعن ابن مسعود رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ قال: ]سألْتُ رسولَ اللّه #: أىُّ الذَّنْبِ أعْظَمُ؟ قالَ: أنْ تَجْعَلَ للّهِ نِدّاً وَهُوَ خَلَقَكَ، قَالَ قُلتُ: ثُمَّ أىُّ؟ قَالَ أنْ تَقْتُلَ وَلَدَكَ مَخَافَةَ أنْ يَطْْعَمَ معَكَ، قَالَ قُلْتُ ثُمَّ أىٌّ؟ قَالَ أنْ تُزَانِى حَلِيلَةَ جَارِكَ، قَالَ فنزَلَ تَصْدِيقاً لِذلِكَ: وَالَّذِينَ َ يَدْعُونَ مَعَ اللّهِ إلهاً آخَرَ وََ يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِى حَرَّمَ اللّهُ إَّ بِالْحَقِّ وََ يَزْنُونَ[. أخرجه الخمسة .

Hadisin Anlamı:

Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e: “Hangi günah daha büyük?” diye sordum. Şu cevabı verdi: “Seni yaratmış olduğu halde Allah’a ortak koşmandır” “Sonra hangisi gelir?” dedim. “Seninle beraber yiyecek korkusuyla çocuğunu öldürmendir” dedi. Ben tekrar: “Sonra ne gelir?” dedim. “Komşunun helalliği ile zina etmen!” dedi. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bu sözlerine teyiden şu mealdeki ayet nazil oldu: “Onlar ki, Allah’ın yanına başka bir Tanrı daha (katıp) tapmazlar, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, zina etmezler. Kim bunlardan birini yaparsa cezaya çarpar” (Furkan 68).

Kaynak: Buhari, Tefsir, Furkan 2, Bakara 3, Edeb 20, Muharib’in 20, 46, Müslim, İman 141, (86), Ebu Davud, Talak 50, (2310), Tirmizi, Tefsir, Furkan (3181)

Önceki İçerikNur Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Tirmizi
Sonraki İçerikZümer Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Tirmizi