Furkan Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Ebu Davud Tirmizi

31144

Başlık: TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR

Konu: Furkan Suresi
Ravi: İbnu Mes’ud
Hadisin Arapçası:

وعن ابن مسعود رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ قال: ]سألْتُ رسولَ اللّه #: أىُّ الذَّنْبِ أعْظَمُ؟ قالَ: أنْ تَجْعَلَ للّهِ نِدّاً وَهُوَ خَلَقَكَ، قَالَ قُلتُ: ثُمَّ أىُّ؟ قَالَ أنْ تَقْتُلَ وَلَدَكَ مَخَافَةَ أنْ يَطْْعَمَ معَكَ، قَالَ قُلْتُ ثُمَّ أىٌّ؟ قَالَ أنْ تُزَانِى حَلِيلَةَ جَارِكَ، قَالَ فنزَلَ تَصْدِيقاً لِذلِكَ: وَالَّذِينَ َ يَدْعُونَ مَعَ اللّهِ إلهاً آخَرَ وََ يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِى حَرَّمَ اللّهُ إَّ بِالْحَقِّ وََ يَزْنُونَ[. أخرجه الخمسة .

Hadisin Anlamı:

Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e: “Hangi günah daha büyük?” diye sordum. Şu cevabı verdi: “Seni yaratmış olduğu halde Allah’a ortak koşmandır” “Sonra hangisi gelir?” dedim. “Seninle beraber yiyecek korkusuyla çocuğunu öldürmendir” dedi. Ben tekrar: “Sonra ne gelir?” dedim. “Komşunun helalliği ile zina etmen!” dedi. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bu sözlerine teyiden şu mealdeki ayet nazil oldu: “Onlar ki, Allah’ın yanına başka bir Tanrı daha (katıp) tapmazlar, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, zina etmezler. Kim bunlardan birini yaparsa cezaya çarpar” (Furkan 68).

Kaynak: Buhari, Tefsir, Furkan 2, Bakara 3, Edeb 20, Muharib’in 20, 46, Müslim, İman 141, (86), Ebu Davud, Talak 50, (2310), Tirmizi, Tefsir, Furkan (3181)