İlahiyat Haber

Fransada İlahiyat Fakültesi Açılıyor

Fransa’da en azından lise diploması (BAC) olan ve 25 yaşının üstündeki kişilere hizmet verecek olan ve yıllardır gerçekleşmeyi bekleyen proje, Strasbourg Belediyesi’nin izni, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) onayı ve desteğiyle hayata geçirildi.

Eylül ayında eğitime başlanacak yeni projeyle, Strasbourg Belediyesi’nin Haute-Pierre mahallesinde tahsis ettiği eski Postane binasında bu yıl 30 kadar imam adayı ilahiyat eğitimi alacak. Fransa’da görev yapacak imamların eğitimi Strasbourg’da verilse de, eğitim dili Türkçe olacak ve diplomaları İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi verecek.

Projenin uzun vadeli hedefi ise, diplomaların Fransız kurumlarınca verilmesi ve İmam-Hatip Liseleri benzeri özel yapıda okullar açılabilmesi.

Halen Fransa’da DİTİB’e bağlı 236 imam görev yapıyor. Avrupa genelinde bu sayı 2 bine ulaşıyor.

LE MONDE: ERDOĞAN DİASPORAYI BİRLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

“Kürsü”nün faaliyete geçmesini değerlendiren Le Monde gazetesi, “Erdoğan bu şekilde Avrupa’daki Türk diasporasını biraraya getirmeye çalışıyor” dedi.

Le Monde’a konuşan Strasbourg’daki Türk akademisyen Samim Akgönül, “AKP 2004’ten bu yana, buralara oldukça yüksek miktarda para aktardı. Eskiden bir pazar mantığı vardı. Bütün topluluk ya da dini grupların kendi camisi oluyordu. Bugün daha çok güçlerin birleştirilmesi fikri üzerinde çalışılıyor” dedi.

Hürriyet

İlgili Makaleler