İlahiyat Haber

Kadir Gecesinde 4 Dilde Mevlit Okunacak

 

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olması münasebetiyle bin aydan daha hayırlı olarak bilinenKadir Gecesi yarın İslam dünyasınca idrak edilecek. Bu kutsal gece sebebiyle Van’ın Muradiye ilçesinde günlerdir tatlı bir telaş sürüyor.

Kaymakamlığın desteği, müftülük ve sivil toplum örgütlerinin organizasyonuyla “Renklerin Ahengi” sloganıyla yarın ilçede farklı bir Kadir Gecesi programı düzenlenecek. Günlerdir provaları süren program kapsamında ilçedeki stadyumda verilecek iftar yemeğinin ardından akşam, yatsı ve teravih namazları kılınacak.

Müftülük tarafından cami imamlarından oluşturulan 4 kişilik ekip Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe olarak mevlit okuyacak. Statta semazen ve mehteran gösterileri yapılacak. Af ve mağfiret için dualar edilecek.

Günlerdir süren programın provalarını takip eden Kaymakam Erol Tanrıkulu, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Tanrıkulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede daha önce bir mehteran takımının kurulduğunu belirterek, 20 günlük çalışmanın ardından bir semazen ekibinin de oluşturulduğunu bildirdi.

Mağfireti ve bereketi bol Kadir Gecesi’nde geniş katılımlı bir şekilde icra edilmesini istediklerini ifade eden Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Bunun için statta vatandaşlarımızla iftar yapacağız. Vatandaşlarımız yatsı ve teravih namazlarını açık alanda kılacaklar. Bu geceyi açık alanda geniş kapsamlı bir şekilde ihya edeceğiz. İlçe dışında yoğun bir katılım da bekliyoruz.”

Türkiye’nin her bölgesindeki farklı kültürleri birer zenginlik olarak gördüklerini anlatan Tanrıkulu, bu aynı zamanda dünyanın tüm ülkeleri için geçerli olduğunu kaydetti.

“Farklı renklerimiz, kültürlerimiz, dillerimiz bizim için ayırt edici bir özellik değildir” diyen Tanrıkulu, farklı diller ve renkler birer birer zenginlik olarak görüldüğü zaman yeryüzünde sevgi ve barışın hakimiyetinin daha kolay sağlanacağını vurguladı.

Tanrıkulu, Kadir Gecesi’nde 4 dille okunacak mevlit programıyla bu mesajı vermek istediklerini söyledi.

Haberler

İlgili Makaleler