İlahiyat Haber

55 yaşında ilahiyat fakültesini kazandı

içinde büyük bir uhte olan üniversite hayalini 55 yaşında gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. 5 yıl önce okumaya karar veren ve öncelikle yarım bıraktığı liseyi, akşam lisesine devam ederek birinci olarak tamamlayan İpek, üniversite sınavından 365 puan alarak Yozgat Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesine kaydını yaptırdı. Okumaya karşı büyük merağı olduğunu anlatan Hülya İpek, 5 yıl önce Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye karar vermesiyle başlayan başarı hikayesini şöyle anlattı:

 

“”Kur’an-ı Kerim’i daha iyi okumak ve anlamak, dinimi daha iyi öğrenmek amacıyla arayış içine girdim. Bunu başarmanın yolunun ilk olarak liseyi okumak, daha sonra da akademik eğitim almaktan geçtiğini düşündüm. İlk olarak akşam lisesine kaydoldum. Gerçekten hocalarıma çok teşekkür ediyorum, benimle çok uğraştılar. Arkadaşlarım 14-15-16-17 yaşlarındaydı. Çok güzel vakit geçirdik, onlar da benden bir şeyler aldılar, akşam liseleri problemli öğrencilerin okuduğu bir okuldu. Onlar önce üniversite okumak istemiyorlardı fakat bendeki bu azmi görünce fikir değiştirdiler. Birçoğu da üniversitede güzel yerleri kazandılar. O yüzden de çok mutluyum.””

Üniversiteyi kazanmak için önce dershaneye gittiğini, daha sonra 3 ay hiç kimseyle görüşmeden sürekli ders çalıştığını ifade eden İpek, “”Derslerde hocalarımı dinledim, evde tekrarlarımı yaptım, yardımcı kitaplar aldım ve sürekli çalıştım. Daha sonra üniversite sınavına girerek Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandım. Bu süreçte başta kızım olmak üzere yakınlarım destek oldu. Bazı arkadaşlarım da benden ayrılmak istemedikleri için belki de (gitme ne yapacaksın bu saatten sonra, ne olacaksın) dediler. Fakat ben kararlı olduğum için üniversiteye kaydımı yaptırdım. Hatta bu azmim, başta kendi kızım olmak üzere yeğenlerim ve arkadaşlarımdan bazılarının ikinci üniversiteye başlamalarına vesile oldu. Liseye başlayanlar var, hatta ilkokul diploması almamış teyzelere örnek oldum. Kur’an kursunda onlar ilkokuldan başlıyorlar.”” diye konuştu.

Üniversite eğitimine başlamasıyla derslerde kendisini gören öğrencilerin şaşkınlık yaşadıklarını aktaran İpek, fakülteki ilk günlerini de şöyle anlattı:

“”Derste öğrenci arkadaşlar beni görünce önce şaşırdılar ama çok güzel kabul ettiler, onlara çok teşekkür ediyorum. Üniversiteli olmak çok güzel bir duygu, kendimi çok farklı hissediyorum. İlimle uğraşırken bütün dertleri unutuyorum, bir canlılık geliyor. Kolesterol, şeker, tansiyon hiçbir problemim kalmadı. Bu duruma doktorum bile şaşırdı ve tebrik etti. Üniversite bir defa beyin olarak gençleştirdi, Kur’an-ı Kerim gençleştirdi. Üniversite okumak çok güzel bir duygu gençlik çok güzel, gençlerin hareketliliğiyle enerji alıyorum. Gerçekten hepimiz geçirdik o yaşları, o yaşlardaki heyecanlar çok farklı oluyor. Onların heyecanını ben de yaşıyorum. Onlarla beraber yeniden belki de yaşayamadığım gençliğimi yaşıyorum.”” Okumanın, öğrenmenin yaşı olmadığını kaydeden İpek, akademik kariyer de yapmayı planlıyor. Gençlere her zaman okumalarını tavsiye eden İpek, “”Kesinlikle benim gibi geç kalmasınlar. Genç yaşta vaktindeyken okusunlar, mutlaka okusunlar. Benim hedefim üniversiteyi bitirmek. Allah da müsaade ederse doçent, profesör, öğretim üyesi, ilim kadını olmak istiyorum. Allah sağlık verdiği sürece insanlar okuyabilir. Ben evlenerek liseyi terk ettim ve okuyamadım. Yani çocuğum oldu, onu büyüttüm, onu okuttum. Şimdi de kızım beni okutuyor. Okumak hep içimde ukde olarak kaldı.”” ifadelerini kullandı.Hülya İpek’le birlikte aynı sırada oturan Sabiha İltok da önce şaşırdığını belirterek,

“”Hülya ablayı görünce şaşırdık ama mutlu olduk. Çünkü bize azmi ile örnek olacak bir ablamız. 19-20 yaşındaki bir gençte bu azim, bu kararlılık yok ama ablamızda bu azmi, bu kararlılığı gördük. Tebrik ediyoruz. Onunla birlikte çok güzel yıllar geçireceğimize eminiz. Onun bize ihtiyacı, bizim ona ihtiyacımız olduğu zamanlar olacak mutlaka. O bize bir anneanne, bir babaanne olacağını söylüyor. Bize hem anne hem baba olacak, birbirimize yardımcı olacağız. Güzel yıllar geçireceğimize eminim.”” diye konuştu.Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir de Hülya İpek’in dini öğrenme azminin öğrencilere çok ciddi bir istek getirdiğini belirtti. Prof. Dr. Bedir, “”Öğrencilerde en büyük problem istek ve arzuyu coşturmaktı, yani onu da coşturmuş olduk. Onlara hem abla olacak hem güzel örnek olmuş olacak. Bizi de hislendirdi. Kendisine başarılar diliyorum.”” diye konuştu.Bozok Üniversitesini tercih etmesinden dolayı Hülya İpek’e Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü çini tabak hediye etti.” 

İlgili Makaleler