Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber ABDde İmam Hatip Modeli Okullar Açılıyor

ABDde İmam Hatip Modeli Okullar Açılıyor

41040

 

ABD’de imam hatip lisesi benzeri okullar açılacağını söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Washington Din Hizmetleri Müşaviri Çolak, “İlk okulumuz 2014 eğitim öğretim yılına hazır olacak, amaç din hizmeti sunabilecek personeli mahallinden yetiştirmek” açıklamasında bulundu.

Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak, ABD’deki imam ve müezzin açığına da çare olacak şekilde imam hatip lisesi benzeri okullar açılacağını söyledi. Çolak, bu okulların işlevinin, din hizmeti sunabilecek personeli “mahallinden yetiştirmek” olduğunu söyledi.

ABD’de Türkiye’deki imam hatip liseleri müfredatına benzer içerikle eğitim verecek bir lisenin açılması için hazırlıkların devam ettiğini belirten Çolak, ABD’de Türk vatandaşlarına yönelik din hizmeti sunabilecek personeli mahallinden yetiştirmek amacıyla New Jersey bölgesinde din eğitimi ağırlıklı bir okul açmayı planladıklarını anlattı.

Amerika’da doğup büyüyen ve anadili İngilizce olan gençlere yönelik düşünülen okul müfredatının, bu gençlere dini değerlerin yanında müsbet ilimleri de öğretecek yapıda olacağını belirten Çolak, mezun olan öğrencilerin eğitimini Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde sürdürebileceklerini söyledi.

Çolak, Diyanet İşleri Başkanlığı Washington Din Hizmetleri Müşavirliği’nin öncülük ettiği proje için, Türk nüfusunun da yoğun olduğu, New Jersey eyaletinin güneyinin pilot bölge olarak seçildiğini belirterek, “Çalışmaları en kısa zamanda tamamlayacağız. Okulda okutulacak kitaplar İngilizce olarak düzenlendi. İlk okulumuz 2014 eğitim öğretim yılına hazır olacak” dedi.

-”Bu ülkedeki millet varlığımızın geleceğini teminat altına almak istiyoruz”

”Burada doğup, büyüyen gençlerimizin kendi kendi kültürel kökenleri ile aidiyetleri ve irtibatları her zaman sorun olmuştur” diyen Çolak, ABD’deki Türk ailelerin kaygılarını gidermek adına, bu okulların çok büyük bir açığı kapatacağına vurgu yaptı. Çolak, sözlerine şöyle devam etti:

”Hayatın hızlı ritmi karşısında çok çalışmak zorunda kalan aileler, çocuklarına yeterli vakit ayıramıyorlar. Dolayısıyla onların ait oldukları kültür ve medeniyet dünyası ile iritbatlarını kurma bir sorunsal olarak karşımıza çıkıyor. Bu soruna da hitap etmek üzere bu projeyi hayata geçirmeyi istiyoruz. Bu ülkedeki millet varlığımızın geleceğini teminat altına almak istiyoruz.”

ABD’deki yeni nesilin Türkçe’ye hakim olmadığını ve farklı kültürel formatlarla yetiştiğini söyleyen Çolak, ”Onların ilgi dünyalarına hitap edebilecek kadroları yetiştirmek istiyoruz. Hem dil bakımından, hem de onların zihin kodlarını doğru okuma, ve onları doğru okuyabilecek nesilleri yetiştirme açısından böyle bir projeye ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

Din hizmetleri müşaviri aynı zamanda, ABD’de büyüyen Türk çocuklarının, küçük yaşta Amerikan eğitim sistemine teslim edilerek, kendi değerlerine yabancılaştırılmasının önünün açıldığına işaret ederek, Amerika’da cami bünyelerinde çocuk yuvaları açılması için Türk cami derneklerini teşvik ettiklerini de sözlerine ekledi.


-”Müslümanların sergilediği İslam pratiğinde ciddi problemler var”

”İslamofobi’nin en büyük kaynağı cehalettir, insanlar bilmedikleri şeye düşmanlık yapıyorlar” diyen Yaşar Çolak, “Anadolu Müslümanlarının ürettiği medeniyet değerlerini ve İslam anlayışını” doğru bir şekilde temsil yönü yüksek mekanlarda insanlara anlatmanın İslamofobik olayları azaltacağına değindi. Çolak, açılması planlanan okullarda İslami ilimler konusunda İngilizce eğitim görecek Amerika doğumlu Türk gençlerinin, “İslam inancı hakkındaki yanlış algıları tedavi etme yönünde büyük bir rol üstleneceği” görüşünü dile getirdi. Çolak, sözlerini şöyle tamamladı:

”Gayrimüslimlerin sokağa çıktığında karşılaştıkları bazı Müslümanların sergilediği İslam pratiğinde ciddi problemler var. Amerika’da Müslümanların yaşayışlarındaki yanlışlar da İslamofobik olayların yaşanmasında etkili olabiliyor. Bu doğrultuda, Washington DC yakınında, Maryland eyaletinde yapılan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, İslam’ın estetik değerlerini somut bir şekilde insanların önüne koymak suretiyle, doğru bir şekilde anlaşılmasında yaşamsal katkıda bulunacaktır.”

 

Önceki İçerikDoçent Çakmaklıoğlu: Sema Ayini Ticarileştirildi
Sonraki İçerikDindarlaşmıyoruz, sadece dindarlar artık daha görünür