Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Mushaf-ı Şerif sergisine davet

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, vatandaşları bugün açılışını yaptığı Mushaf-ı Şerif Sergisi’ni gezmeye davet etti. Mushafların mahzun olduğunu söyleyen Görmez, “Mushaflar ‘benim arkadaşlarım bu çağda Bağdat’ta hepsi tahrip edildi ama hiçbirinizin haberi olmadı.’ diyecekler.” dedi.

Sultanahmet’te Mushaf-ı Şerif Sergisi’nin açılışına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılışında konuşan Mehmet Görmez, “Kadir gecesinde yeryüzüne barış ve esenlik getiren meleklerin rahmeti bizlerin, alemi İslamın üzerinden hiçbir zaman eksik olmasın. Hep birlikte bin yıllık Mushaf-ı şerifleri ziyaret edeceğiz. O Mushaflar, size hitap edecek. O Mushafların mahzun olduğunu göreceksiniz. Onların lisanı hal ile size iki konudan çok üzgün olduklarını söyleyeceklerdir; Kur’an-ı Kerim konuşur mu? Evet konuşur. Çünkü o hayat veren kitap bize diyecektir ki, ‘ben bir Kadir gecesinde sizlerin kadrini yüceltmek için geldim ama siz benim kadrimi bilmediniz.’ İkinci hüzün sebebi ise, ‘benim arkadaşlarım bu çağda Bağdat’ta hepsi tahrip edildi ama hiçbirinizin haberi olmadı.’ Hepinizi, sizinle konuşacak olan Kur’an-ı Kerimleri görmeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, “Biz inanıyoruz ki Kuran’ın Allah indirdi. Peygamberi Muhammed Sallahu Aleyhi Vessellem aracılığıyla bütün insanlara gönderdi. Kuran’ın muhafızı da Allah’tır. Gelecek nesillere aktarmak için büyük bir gayretin olduğunu görüyoruz. Kuran yazı ile muhafaza edildiği gibi, kalplerde ve zihinlerde muhafaza edildiği gibi bizzat Allah tarafından muhafaza ediliyor. Kuran’a saygısızlık edenler bilmelidir ki asırlardır bu saygısızlığı yapanlar var ama bu saygısızların hepsi yok olup gitti, Kuran hala var. Kıyamete kadar da olacaktır. Bu sergide ortaya konan sanat eserleri Peygamberimizin tebliğ ettiği Kuran’ın bir gönül diliyle, sanat eliyle nasıl yazıldığını ve insanlara aktarıldığını göstermesi açısından da önemli olduğunu ifade ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler