Diyanet isleri Baskanligi

Yeni Ankara Müftüsü Mefail Hızlı oldu

Kocatepe Camisi İmam Hatibi İsmail Coşar’ın okuduğu Kur’an tilavetiyle başlayan törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ramazan ayının son günlerine girilmesinin hüznünün yaşandığını belirterek, “Sevinçliyiz çünkü kadrimizi yüceltecek, kadrimizi yeniden yüceltecek Kadir Gecesi geliyor. Hüzünlüyüz, çünkü bundan sonra ramazana kavuşup kavuşamayacağımız elimizde değil ve belli değil. Sevinçliyiz, çünkü yüreklerimizi yeniden birleştirecek, yüreklerimiz arasında sevinç köprüleri kuracak bayramımız geliyor” dedi.

İLK 6 MÜFTÜ VEFAT ETTİ

Ankara’da görev yapan ilk 6 müftünün vefat ettiğini ve kendisinin Diyanet İşleri Başkanı olduktan sonra, kabri Ankara’da bulunan eski Ankara müftülerinin mezarlarını ziyaret ettiğini anlatan Görmez, “Benim, yeni göreve başlayacak müftümüzden de istirhamım bu arkadaşlarıyla birlikte aynı şekilde bu bayramda onları ziyaret etmeleri” diye konuştu. Ankara Müftülüğü’ne yeni atanan Mefail Hızlı’ya hayırlı olsun temennilerini dile getiren Görmez, şunları söyledi:

AĞIR BİR GÖREV

“Aslında bu görevleri üstlenen arkadaşlara “hayırlı mı olsun” demek lazım, “geçmiş olsun” demek mi lazım bunu konuşmamız gerekiyor. Neden? Çünkü bu görevler, ağır görevler. Bu görevlerin manevi değeri yüksek olduğu gibi, manevi sorumluluğu da çok yüksek. Her zaman ifade ediyorum, her makam, her mevki ateşten gömlektir. Ama Diyanet İşleri Başkanlığı’nda her makam, her mevki ateşten cübbedir. Gömlek vücudun yarısını yakar ama cübbe vücudun tamamını sarar. Bir de başımıza koyduğumuz, hiçbir leke kabul etmeyen, siyah bir noktayı bile kabul etmeyen, sarığımız var ki, bunların her ikisini sarık ve cübbenin İslam medeniyetinde, kültüründe, İslam medeniyetinin semboller dünyasında ifade ettiği manalar o kadar derindir ki.”

HACI BAYRAM-I VELİ’NİN ŞEHRİ

Ankara Müftülüğü görevini devreden Mustafa Hakkı Özer ise konuşmasında, Hızlı’ya yeni görevinde başarılar diledi. Diyanet’in saygınlığının her geçen gün arttığını belirten Özer, böyle bir kurumun mensubu olmaktan büyük mutluluk duyduğunu bildirdi. Hızlı ise, Hacı Bayram-ı Veli’nin şehrinde görev yapmanın ayrıcalık olduğunu ifade ederek, “Ankaramızdaki mümin kardeşlerimizin, manevi hayatlarına kalite kazandırmak için bu çabalarımzıı tabi ki bütün personelimizle birlikte ortaya koyacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından Görmez, Özer’e plaket takdim etti. Özer de cübbesini Hızlı’ya giydirdi.

İlgili Makaleler