Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet’ten Kadir Gecesi için kutlama mesajı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kadir Gecesi dolayısıyla bir tebrik mesajı yayınladı. Ramazan ayının son günlerine doğru adım adım yaklaşırken, İslam âleminin hüzün ile sevinci birlikte yaşadığı belirtilen mesajda, “Hüzünlüyüz çünkü…

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kadir Gecesidolayısıyla bir tebrik mesajı yayınladı.Ramazan ayının son günlerine doğru adım adım yaklaşırken, İslam âleminin hüzün ile sevinci birlikte yaşadığı belirtilen mesajda, “Hüzünlüyüz çünkü Allah katında ayların en hayırlısı olan Ramazan-ı Şerif’e veda ediyoruz. Sevinçliyiz çünkü önümüzdeki Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’ne kavuşuyoruz. Kadir Gecesi, Müminlerin ve tüm insanlığın kadrini yücelten gecedir. O gecede insanlığın hidayet rehberi ve önceki vahiylerin tasdikleyicisi olan Kuran-ı Kerim inmiştir.” denildi.

        Mesajda, Kadir Gecesi’nde nazil olan Kuran-ı Kerim için, “Kuran inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırmış, hakkı anlatmaya, hakikati duyurmaya, adaleti yüceltmeye, sevgiyi yaymaya, fazilet ve erdemin hak ve hakikatin yanında yer almak olduğunu öğretmeye gelmiştir. Kuran rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla insanı yüceltmiş, onu şereflendirmiştir. Ancak ne zaman insan Kuran’ın kadrini bilemez olmuşsa, o vakit beşerin ve ümmetin kadri düşmüştür. Bugün de İslam coğrafyası bir ilim ve medeniyet, bir barış ve esenlik coğrafyası olmaktan gittikçe uzaklaşıyorsa bunda Kur’an’a hak ettiği kıymetin verilmiyor olmasının payı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Böyle zamanlarda, fecre kadar esenlik getiren, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihya etmek de daha büyük bir önem ve anlam kazanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

        “KUR’AN’IN MESAJLARINA CANI GÖNÜLDEN KULAK VERMELİYİZ”

        “Bu gece gökyüzü nurlanırken, yeryüzünün karanlıklara boğulmuş olması bizleri derin bir hüzne sevk etmektedir.” denilen mesajda, şunlar kaydedildi: “Allah’ın şeref verdiği, melekler göndererek onurlandırdığı insanın, kendisini karanlıklara atması ne büyük bir bedbahtlıktır. Dünyanın birçok yerinde böyle bir gecede ve böyle bir kitaptan sonra halen kan akıyor olması, halen masum çocukların ölüyor olması, halen annelerin gözyaşı döküyor olması, bu aydınlık rehberinden sonra halen zulmün, zülumatın, haksızlığın, insanların gönüllerini karartıyor olması ve halen kardeşin kardeşi katlediyor olması ne hazin bir durumdur, Allah’in nimet ve lütufları karşısında ne büyük bir körlük, ne büyük bir nankörlüktür. Böyle bir ortamda, bu geceyi vesile kılıp, Kuran’ın kadrini kıymetini bilmeli ve bu gecede dünya semasına inen Kuranı tekrar gönül semalarımıza indirmeliyiz. Kadir Gecesi’nin faziletini, gecenin karanlığında değil karanlıkları ortadan kaldıran Kuran’da aramalıyız. Bin aylık manevi gelişmeleri yaşayabilmek için Kuran’ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine yeniden sarılmalıyız. Allah’ın meleklerinin yeryüzüne barış ve esenlik getirmeleri için, Kuran’ın barış ve esenlik mesajlarına can-ı gönülden kulak vermeliyiz.” 

        Ramazan ayında İslam dünyasında yaşanan acı hadiselere değinilen mesajda, “Ramazan boyunca İslâm coğrafyasında kadın, çocuk, yaşlı demeden kardeşlerimize reva görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsü yüreğimizi dağlıyor. Bu hüzünle Ramazanımız buruk geçti. Kadir Gecesi’ni idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak hepimizin vazifesidir. Zalimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur. Bu vazife ve sorumluluk, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail Aleyhisselâm’a eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir. Kadir Gecemiz mübarek olsun. Bu gece, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun.” ifadelerine yer verildi.

        Bütün Müslümanların Kadir Gecesi’nin kutlandığı mesajın sonunda ise şu dua yer aldı: “Yâ Rab, bu gece hürmetine, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarının durmasını, bütün kardeşlerimizin bayrama huzur ve güven içerisinde ulaşmasını nasip eyle. Huzur, güven ve barış içinde Ramazan Bayramı’na kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Kur’an’ı bize hidayet, Efendimiz’i (sav) rehber, Kadir Gecesi’ni bin aydan hayırlı kılan Yüce Rabbimizden, bize bunları anlayacak basiret vermesini diliyoruz. Rabbimizden, Kadir Gecesi’nin, bizim, ailemizin, müminlerin ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını, İslam coğrafyasını çepeçevre saran karanlığın, insanlığın yüreğini karartan haksızlıkların, Kadir Gecesi’nin feyz ve bereketiyle ortadan kalkmasını niyaz ediyoruz.”

İlgili Makaleler