Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet: Haccı bir turizme dönüştürmek en büyük kötülüktür

Seminerin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet’in hac ve umre konusunda dünyadabu organizasyonu yapan ülkeler arasında örneklik teşkil ettiğini belirtti. Dünyaya örnek olarak gösterilebilecek bu hizmetin bir de eksikliğine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Görmez, irşat, eğitim ve rehberlik hususunda istenilen seviyeye henüz gelinmediğini de ifade etti.

Haccın değişim ve dönüşüme vesile olacak bir ibadet olduğunu söyleyen Başkan Görmez şöyle konuştu;
“Haccın bir eğitim seferberliğinedönüşmesi gerekiyor. Hacı adaylarına hac öncesinde, hac esnasında ve sonrasındarehberlik yapacak hocaların her biri iyi bir eğitici olması gerekiyor. Bukonuda yapılması gereken çok şey var. Bu toplantı bir seminer değil, bir sohbettoplantısı değil, bu toplantı bir eğitim toplantısıdır. Kendi görev yerlerinizedöndüğünüzde buradan edindiğiniz bilgileri hacı adaylarımıza yansıtın. Butoplantıları birer eğitim toplantılarına dönüştürelim.” 
“İnsanların taleplerinin değişmesi haccın mahiyetine ne kadar etki etti?…”
Hac, zamanın, çağın, şehirlerin,ulaşımın değişmesiyle değişime uğrayan bir ibadettir. Haccın menasiki bellidir.Kur’an haccın menasikini bütün açıklığıyla bizlere verir. Resul-i Ekremumret’ül kazada ve veda haccında nasıl yapılacağını göstermiştir. Ancakinsanların taleplerinin değişmesi haccın mahiyetine ne kadar etki etti? Bunudüşünmek gerekir. Sözlükteki manası mahza gaye demek olan hac, zamanladeğişimlerden etkilenerek mahza gayede değişime yol açmış mıdır? Bunudüşünmemiz gerekiyor. 

“Haccı bir turizme dönüştürmek en büyük kötülüktür…”

Haccın çeşitleri ilmihal ve fıkıhkitaplarında bellidir. Ancak modern zamanda yeni hac çeşitleri ortaya çıktı;lüks hac, VIP hac, müstakil veya otel tipi hac. Bu çeşitler haccın mahiyetinine derece etkiliyor? Bunları göz önünde tutmak gerekiyor. Hac bir ibadettir.Organizasyon boyutu olabilir, o boyutların her anı da ibadettir. Attığınızadımlar dahi ibadettir. Harem dairesine girdiğiniz andan itibaren abidsiniz.Harem dairesinin her yerinde haremde sayılırsınız. Orada yaptığınız işlerin herbiri ibadettir. Haccı bir turizme dönüştürmek en büyük kötülüktür. İnancıngereği olarak yaptığımız bir ibadettir. Büyük ibadetlerden oluşan biribadettir. Bundan dolayı değişim ve dönüşümü doğru izlemek gerekir. Tavaftakiadamın hali namazdaki adamın hali gibi olmalıdır. Haccın tarih boyutu da varancak diğer taraftan modern zamanlarda tarihsizleştirme çabası da var. Gelecekkuşaklara Hz. İbrahim, Sevgili Peygamberimiz (SAS) bu ibadeti bizlere nasılbıraktılarsa bizde gelecek nesillere öylece bırakmalıyız.

“Hac, ümmetin vahdet toplantısıdır…”

Hac bir vahdet, birlik toplantısıdır.Dilleri, ırkları, renkleri farklı Müslümanları buluşturup, tanıştırıp,kaynaştırarak Kâbe’deki o birlik ruhunu tüm milletlere taşımanın gayesinigörüyoruz biz hac ibadetinde. Kimseyi tanımadan, dertleşip sohbet etmeden hacibadetini yapıp dönüyoruz. Hac mahza gayeyse o birlik ruhunu, ırkları, renklerifarklı insanları tevhit ederek vahdet potasında eritip kardeşlik bilinciyledönmemiz gerekir. Farklı dillerin, renklerin, ırkların bir arada olduğukafilelerden oluşan bir hac ibadeti benim ütopyam. O birlik ruhunu ülkemizetaşımalıyız. 

“Hac, iç içe geçmiş beş yolculuktan oluşur…”

Üzerinde en çok durmamız gerekenbir başka şey de haccın manasıdır. Hepimiz haccın hikmeti üzerinde durmalıyız.Haccı rutin bir seyahat olmaktan çıkarmanın yolu, hikmetini iyi bilmektengeçer. Hac iç içe geçmiş beş yolculuktur. Öncelikle içe yani kalbe yolculuk,ahirete yolculuk, tarihe yolculuk, kardeşlere yolculuk ve Rabbe yani evingerçek sahibine yolculuk. Bu olmazsa hac ibadeti bir seyahate dönüşür. Mekke’deher hacının elinde Kur’an-ı Kerim, Medine’de siyer kitabı olmalı. Kâbe’deKur’an halkaları oluşturmak gerekiyor. Ancak bu şekilde hac ibadetindenlayıkıyla faydalanabiliriz.
Seminere Diyanet İşleri BaşkanıGörmez’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Hac veUmre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergun Yücel ve Daire Başkanları katıldı. 

İlgili Makaleler