Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet, tüm şef-nakil davalarını kaybetti

 

Diyanet, tüm şef-nakil davalarını kaybetti

– Diyanet İşleri Başkanlığı, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik sonrasında, son görev yaptıkları yerde azami hizmet süresi bilfiil 5 yıl ve daha fazla olan vaiz, şube müdürü ve şeflerin görev yelerinin zorunlu olarak değiştirileceğini öngörmüştür.

– Yönetmelikte, tayin dilekçelerinin her yıl 1 Mart -31 Mart tarihleri arasında alınacağı ve yer değişikliklerinin ise 1 Haziran- 1 Temmuz arasında yapılacağı belirtilmiştir.

Ancak, bu belirlemeye rağmen, Diyanet kış ortasında, 2012 yılı Aralık ayında, personelden tercih yapmasını istemiş ve tercih yapmayanları da boş kadrolara naklen atamıştır.

– Yönetmelikte belirtilen tarihlere aykırı olarak yapılan naklen atama işlemlerinin bir çoğu dava edilmiş ve bu davaların neredeyse tümü kazanılmıştır. Bu sonuç, Diyanet İnsan Kaynakları Birimi ve Hukuk Müşavirliği açısından büyük bir öngörüsüzlüktür. Bu öngörüsüz işlemden dolayı devlet binlerce lira dava masrafı ödemek zorunda kalmıştır.

– Bir personel ise dava yoluna başvurmamış ancak çok sayıda dava kazanılması karşısında Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurmuştur. KDK da, yine yönetmelikte öngörülen sürelere uyulmayarak Aralık ayında naklen atama işlemi yapılmasındaki yanlışlığa dikkat çekerek, Diyanet İşleri Başkanlığına şikayetçi ve bu şekilde haklı gerekçelerini belgeleyen kişilerin naklen atama işlemlerinin geri alınması yolunda tavsiye kararı yazmıştır.

Karar metni için tıklayınız.

İlgili Makaleler