Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber CHP Her zamanki Gibi: Kamuda Başörtüsüne İptal Başvurusu Yaptı

CHP Her zamanki Gibi: Kamuda Başörtüsüne İptal Başvurusu Yaptı

40614

Kamuda türban yasağının kalkmasının ardından CHP’li vekil Tanal, yürürlüğe girecek olan yönetmeliğin iptali için Danıştay’a başvurdu.

 

 

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”in iptali için Danıştay’a başvurdu.

Tanal, dava dilekçesinde, Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin kararla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan kadın personelin başı örtülü olarak görev yapabilmelerine izin verildiğini hatırlattı.

“KARAR HUKUKA AYKIRI”

İtiraz nedenlerini de sıraladığı dava dilekçesinde söz konusu kararın uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğmasına neden olacağını savunan Tanal, “Kararın açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ve yapılan yargılama sonucunda değişikliğin iptaline, yargılama giderleri ve ileride doğabilecek vekalet ücretinin davalı idareye yükletilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim” ifadesine yer verdi.

BAŞVURU PARTİ ADINA DEĞİL

Parti Genel merkezinde düzenlenen CHP TBMM Grubu’ndan ayrılışı sırasında AA muhabirine açıklamada bulunan Tanal, başvurusunun kişisel olduğunu ve parti adına yapmadığını söyledi.

Önceki İçerikİTAAT ETMEK / UYMAK خَضَعَ hada’a fiilinin mazi olumlu çekimi
Sonraki İçerikDiyanet Açıktan Atama Sözlü Sınav Giriş Yerleri Belli oldu