İlahiyat Haber

Kutlu Doğumdan Ağlayarak Çıkan Abla Sözüm Sana

 

Sevgili Kutlu Doğum Programı’ndan gözyaşlarıyla ayrılan hanım abla, siz çıkışta dağıtılan güllü lokumu TV karşısında holivud filmi seyrederek yerken ben internette Peygamber Efendimiz aleyhi ekmelüt tehaya’yı anlatan bi filmimiz var mı diye bakıyo olcam. Bi animasyon dışında pek bişey bulamadım. Evlerinde çifter çifter tv bulunan, sinema sektöründe milyonların döndüğü bi toplumun hem Efendimiz’e hem de sinema denen silaha duyarsız kalmasını aklım almıyor. Allesen TV, bilgisayar başından ayrılmayan çocuklarınız ne seyrediyor çok merak ettim. Yazık ki siz de üç aylık yaz Kur’ân kurslarının allame çıkaracağını düşünenlerdensiniz sanırım. He yok hep size yüklencek değilim, hadi diyelim siz seçenek bulamadınız, sizin önünüze alternatif sunmayan sözümona Müslüman yapımcılar, yönetmenler nerdeler? Müslüman gencin kendine TV’yi örnek almasına nasıl göz yumabiliyosunuz? Ya da mukaddesatı yüzünden öldürülen Bosnalı’nın acısının bir kadının açık saçıklık düşkünlüğüne alet edilmesini nasıl seyredebiliyosunuz? Galasını yaptığınız gece uyumadan önce, ne kadar para kazanacağınızı değil de ne kadar temsil insanı olabildiğinizi düşündüğünüz bi filminiz var mı?

 

Bizler slogan insanıyız. Hepimiz çok ama çok Müslümanız. Eylemlere gideriz asıl eylemin ne olduğunun farkında bile olmadan. Gayrimüslimlerin akıbeti için üzülürüz. Peki desem size Şikago Polis Merkezi’nde bi polis memuru 12 dakikalım bi videoda Peygamber Efendimizi ve Müslümanlığı tanıtıyo. Heh işte çabamız bi gayrimüsliminki kadar bile değil. İnancı, kültürü, değerleri bizimle taban tabana zıt gossip görl sokuyoruz oturma odalarımıza. Okul kapısından içeriye adımımı attığım anda kendimi Amerika’da buluyorum. Sizce tüm bu değişikliğin nedeni sinema silahını farkında olmayışımız değil de ne?

 

Rastgele bi Türk sinema sitesine girin ve en çok izlenenlere bakın. Çok dertliyim. Neyi taleb ederseniz onu bulursunuz. Pek çok Müslüman yapımı film biz merak edip neymiş diye bi bakmadan bi köşeye terk ettiğimizden ölmüş. İnternette paylaşıldıkları hiç bi yer yok çünkü izlemek isteyen yok. Çoğumuzun adını bile duymadığı -ki ben tevafuken buldum- bi belgesel film geçti elime: Muhammad/ a legacy of a prophet. Adından anlaşılacağı üzere bir türk yapımı değil. Henüz seyretmedim ama böyle bi filme harcanan çaba bile takdire değer. Allahımız aynı çabayı bizlere de nasip etsin amin.

 

(http://www.youtube.com/watch?v=_6nwTbP0kY4
meraklısına filmin linki)

 

İzdüşünce

İlgili Makaleler