İlahiyat Haber

Hala Sultan TOBB İlahiyat Kolejinin protokolü imzalandı…

“Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji”nin protokolü imzalandı…

"Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji"nin protokolü imzalandı... KKTC’de yapılmakta olan ”Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji”nin protokolü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu ve Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (KİSAV) Başkanı Hikmet Kaynarca tarafından imzalandı.

Atalay imza töreninde yaptığı konuşmada, KKTC’nin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret ederek, ”KKTC’nin geleceği, oradaki soydaşlarımızın, kardeşlerimizin gelecekte daha iyi bir yaşam sürmeleri Türkiye’nin önemli sorumluluklarından birisi” dedi.

Bölge ülkelerinde ekonomik sorunlar yaşanırken, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen ekonomik sıkıntılar yaşarken KKTC’nin ekonomisinin geliştiğini ve göstergelerin olumlu yönde seyrettiğini belirten Atalay, Türkiye’nin destekleriyle KKTC’de ekonomik hayatın dinamik olduğunu, özel sektörün güçlendiğini, turizm ve yüksek öğrenim alanlarında KKTC’nin markalaştığını söyledi.

TOBB ile KKTC’de ortak birçok çalışmalar yaptıklarını geçen yıl ekonomiyle ilgili Yatırım Danışma Konseyi’ni birlikte topladıklarını, TOBB’un KKTC ekonomisinin gelişmesinde önemli inisiyatif aldığını ifade eden Atalay, ”TOBB bizim için çok önemli bir kuruluş ve buradaki katkısı ise çok özel. Yakında KKTC’ye birlikte gidecek ve bugünkü protokolün konusu eğitim kompleksinin temelini birlikte atarak, ekonomiyle ilgili gelişmeleri takip edeceğiz” diye konuştu.

Atalay, KKTC’nin başta yüksek öğrenim olmak üzere eğitim alanında ilerlerken dini eğitimin eksik kalmaması gerektiğine işaret ederek, Yakın Doğu Üniversitesi’nde 2011-2012 eğitim-öğrenim yılında ilahiyat fakültesi kurulduğunu, Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji ile de buraya öğrenci yetiştirilmesinin hedeflendiğini vurguladı. Atalay, ”Kuzey Kıbrıs hepimizin bildiği gibi dini eğitime ihtiyaç olan bir yer. Bu protokolle de bu ihtiyacı tamamlanmış oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığımızın da Lefkoşa’da bir büyük cami projesi vardı, o da bu kampüsün içinde yer alacak. İnşallah hayırlı olsun, hayırlı nesiller yetişsin. Hem Kıbrıs’ın geleceğine hem de Türkiye ile ilişkilere değer veren güzel bir nesil yetişsin” dedi.

Rifat Hisarcıklıoğlu da KKTC için çok hayırlı bir yatırımın imzalarını attıklarını belirterek, KKTC’ye desteklerinin sadece ekonomi alanında olmadığını, eğitimden sağlığa, belediyelere desteğe kadar birçok alanda olduğunu anlattı.

KKTC’deki sanayi ve ticaret odalarını da desteklerde bulunduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, KKTC’ye uygulanan haksız ekonomik ambargoların aşılması için Kıbrıs Sanayi Odası’yla birlikte çalıştıklarını, TOBB’un think tank kuruluşu TEPAV’ın KKTC’de kamu yönetiminin yeniden yapılanmasına dönük çalışmalara imza attığını, Türkiye-KKTC Karma İstişare Komitesi’ni kurduklarını 
söyledi.

Kıbrıs’ın dünyada İslamlaşan ilk topraklardan ve fethinin Hazreti Muhammed tarafından müjdelendiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, ”Hala Sultan’da bu fetihte yer almış, Peygamber efendimizini süt teyzesidir. Eğer Hala Sultan 86 yaşında bu topraklarda İslam dinini yayma yolunda şehit olduysa, bize düşen vazife de buna yakışır nesiller yetiştirmektedir” diye konuştu.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Atasayan da katkılarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TOBB’a teşekkür ederek, ”Her zaman bize katkı koyan anavatan Türkiyemiz ve birçok alanda da TOBB’un katkılarıyla belli noktalara geldik” dedi. KKTC’nin eğitim alanındaki gelişmelerle dünyada adından söz ettirir hale geldiğini ifade eden Atasayan, Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

İmzalanan protokolle Lefkoşa’ya ilahiyat koleji, konferans salonu, 300’er kişilik kız ve erkek öğrenci yurtları ve spor tesisleri yapılacak.

 

 

İlgili Makaleler