İlahiyat Haber

Bediüzzaman Said Nursinin Mezarı Bulunacak

 

Konuyu dünkü toplantıda komisyon gündemine getiren AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Said-i Nursi vefat ettiğinde MBK üyesi Ahmet Er’in yurt dışında olduğunu, ancak bir başka MBK üyesi Numan Esin’in, Nursi’nin naaşının bilinmeyen bir yere taşındığını Er’e söylediğini dile getirdi

YARIM YÜZYILLIK SIR AYDINLATILACAK

Özdağ, “Bu iki isim bir an önce dinlenmelidir. İki ismin vereceği bilgiler değerlendirilmeli ve bir büyük din aliminin mezarı ortaya çıkarılmalıdır. Belki ‘Devlet sırrı’ diyerek bunların kozmik kasada olacağını söyleyeceklerdir. Ancak sır bile olsa üzerinden 50 yıl geçtiği için bu bilginin açıklanması gerekir. Hiçbir suçu olmadığı halde Said-i Nursi gibi bir din aliminin naaşına bile zulmeden zihniyet ortaya çıkarılmalıdır. Bunun takipçisi olacağız” dedi.

KOMİSYON SINIRLARI AŞIYOR

Bu arada Komisyon bünyesinde kurulan alt komisyonlar darbelerin iç ve dış bağlantılarını da inceleyecek. Bu kapsamda 12 Eylül 1980 Darbesini inceleyecek olan alt komisyon, yabancı diplomat ve devlet görevlilerini de dinleyecek. Komisyon Kanlı 1 Mayıs, Maraş, Çorum olayları gibi toplumsal olaylar ile Abdi İpekçi, Gün Sazak gibi infial oluşturan suikastleri de araştıracak. Alt Komisyon Başkanı AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, 100 ismi dinleyeceklerini, yeni isimlerin de listeye eklenebileceğini söyledi. Dönemin NATO Başkomutanı ABD’li General Bernard Rogers ile Aleksander Pack, Richard Perle gibi isimlerin davet edileceği öğrenildi. 9 Martçı paşalardan Celil Gürkan, Devrimci Subaylar Bildirisine imza atan Ali Kırca ve döneme tanık olan birçok gazetecinin de bilgisine başvurulacak.

Yeni Şafak

İlgili Makaleler