Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber AVM lere MESCİD Şartı

AVM lere MESCİD Şartı

40821

Taslağa göre kendi aralarında yaptıkları ticari işler sırasında birbirini aldatan, dürüst davranmayan esnaf ve tüccarlar yıllık ciddi bir cezaya çarptırılacak. Dürüstlük kavramı ise taslakta, “Perakende işletmelerin kendi arasındaki veya bunlar ile üretici ya da tedarikçiler arasındaki işlemlerde, aldatıcı ve dürüstlük kuralına aykırı davranışlarda veya hukuka aykırı diğer ticari uygulamalarda bulunulamaz” şeklinde yer aldı.

YENİ ETİK KURALLAR GELİYOR!

Yine düzenlemeye göre ticari faaliyet sırasında dürüst davranmadığı tespit edilen esnaf ya da ticari işletme, bir önceki yılın cirosunun yüzde 10’u oranında para cezasına çarptırılacak.

Buna göre örneğin manava birinci sınıf domates diyerek iki ya da üçüncü sınıf domatesi satan hal esnafı yıllık 2 milyon lira ciro yapmışsa 200 bin lirasını ceza olarak ödemek zorunda kalacak. Üstelik bu alışkanlığını sürdüren esnaf ya da tüccar bu suçu tekrarladığında cezası da katlanarak uygulanacak.

ALIŞVERİŞ MERKEZİNE İBADETHANE

Bakanlık ayrıca, esnaf ve tüccarların uyacağı yeni etik (ahlak) kuralları da belirleyecek. Etik kurallara uymayanlara ayrıca ceza verilecek.Taslak alışveriş merkezlerinde, tıbbi müdahale ünitesi, ibadethane, bebek bakım odası gibi ortak kullanım alanları oluşturulmasını da zorunlu hale getiriyor. Uygulamanın sadece yeni açılacak AVM’leri değil mevcutları da kapsayacağı belirtildi. Bu mekanları açmayan AVM’lere cirolarının yüzde 5’i oranında ceza kesilecek.

Önceki İçerik28 Şubatta -İslam gerçeği- İsimli Kitap Hazırlanmış
Sonraki İçerikBu İlahiyatta diğer fakülte öğrencileri seçmeli ders alabilecek