İlahiyat Haber

Marmara İlahiyat Fakültesi Uluslararası Oluyor

Marmara İlahiyat Fakültesi Uluslararası Oluyor

İSTANBUL (CİHAN)- Macaristan Başbakanı Viktor Orbán 17- 19 Aralık 2013 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret yapacak. Resmi ziyaret vesilesi ile İstanbul’da birkaç protokol imzalanacak. Kaposvár Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi(MÜ) eğitim işbirliği ve Üsküdar belediyesiyle de Kaposvár şehri kardeş şehir protokolünü Başbakan Orban’ın huzurunda imzalayacak.

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gábor Kiss başkanlığında bir heyet Marmara Üniversitesi Rektör Prof.Dr. M.Zafer Gül ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hamza Kandur’u ziyaret etti. Heyet daha sonra Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’yı ziyaret edip karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Macar heyetinde Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, AB hukuk komisyonu üyesi ve Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly’un Dış İlişkiler yetkilisi Dr.Csaba Ujkéry, Macaristan Kültür Ataşesi Roland Kiss ve Asistan Helga Walla Karakaya yer aldı.

Heyetin M.Ü. Rektörü Prof.Dr. M.Zafer Gül’e yaptığı ziyarette, Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly’un Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Csaba Ujkéry, üniversitelerinin anlaşma protokol metnini Rektör Gül’e teslim edip, en kısa zaman içerisinde Kaposvár’a beklediklerini söyledi. Dr. Ujkéry, “Kaposvár Üniversitesi İslam İlahiyat Fakültemize vereceğiniz destek ve katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.” dedi. 11 Türk öğrencinin eğitim gördüğü Kaposvár Üniversitesinde açılacak İlahiyat Bölümünde eğitimin İngilizce, Türkçe ve Macarca olacağını aktaran Dr. Ujkéry, “2013 Aralık ayında Başbakan Viktor Orbán ile Kaposvár Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Szávai Ferenc DSc’in İstanbul’a yapacağı ziyarette M.Ü. Rektörü Gül ile birlikte kardeş üniversite protokolü imzalayacağız. İki üniversite arasındaki işbirliği ilişkilerimizi güçlendireceğiz” dedi. Macar heyet Kaposvár Üniversitesi bünyesinde açılacak olan İslam İlahiyat Fakültesine M.Ü. İlahiyat Fakültesi’nden destek istedi.

Rektör Prof.Dr. M.Zafer Gül de yapılan teklif ve taleplerin heyecan verici olduğunu belirtip, “İlahiyat Fakültemizin başında değerli Dekanımız Prof.Dr. Ali Köse bulunmaktadır. Başkonsolos Gábor Kiss ve TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz’ın da katkıları ile bu projeyi en kısa zamanda olgunlaştırarak imza aşamasına getireceğiz.” ifadelerini kullandı. Rektör Gül, konuk heyete tarihi Haydarpaşa Kampüsü’nü gezdirilerek bilgi verdi.

TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz ise bu projeyi 3 aydır olgunlaştırmak için çalıştıklarını, iki üniversitenin işbirliğinin iki halk arasında köprülerin kurulmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

MACARİSTAN İLE KÜLTÜREL İLİŞKİLER GÜÇLENİYOR

Macar heyet daha sonra Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’yı makamında ziyaret etti. Başkan Kara Macar heyetini kültür, tarih ve turizm beldesi olan Üsküdar’da görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly’un Dış İlişkiler yetkilisi Dr.Csaba Ujkéry de, Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly’un selamlarını getirdiğini belirtip, “Belediye Başkanımız, İstanbul’un incisi, tarihi kent Üsküdar ilçesi ile kardeş şehir olmak ister. Uygun bulursanız en kısa zamanda Kaposvár Belediyemizden kardeş şehir olmak için iyi niyet mektubunu size yollayacağız. Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın Türkiye ve İstanbul ziyaretinde bu kardeş kent protokolünü yetiştirebilirsek, Başbakanımızın huzurlarında kardeş kent anlaşmasını imzalayabiliriz.” dedi.

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da iki ülke arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek için üzerimize düşen her türlü görevi ve katkıyı sağlamaya hazırız, Üsküdar ilçemizi hem de Kaposvár şehrini yakinen tanıyorum. Bu protokolde şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar demetinden bir tanesini oluşturmuş oluyor. Birbirine ciddi katkılar sağlayacak, çok uygun iki kent. Hayırlı olsun.” dedi. CİHAN    

İlgili Makaleler