İlahiyat Haber

Antalyada Elmalılı Hamdi Yazır Sempozyumu

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek sempozyumda, Elmalılı Hamdi Yazır’ın hayatı, kişiliği ve tefsirdeki yeri ele alınacak.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek sempozyumda, Elmalılı Hamdi Yazır’ın hayatı, kişiliği ve tefsirdeki yeri ele alınacak.

İlahiyat Fakültesi tarafından Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, kendisinin bir tarih araştırmacısı olduğunu hatırlatarak, Türkler’in İslam dinini kabul ettikten sonra İslam’a bir çok katkı sağladığını anlattı.

Türkler’in İslam ile özdeşleştiğini ve İslam’ı dünyada yaymak için büyük gayretler sarf ettiğini ifade eden Kurtcephe, bu anlayışla Türkler’in İslam dünyasının liderliğini yaptığının altını çizdi.

Antalya’da birçok önemli kişiliğin yetiştiğini, ancak bugün bunların birçoğunun Antalyalılar tarafından tanınmadığını kaydeden Kurtcephe, üniversitelerin bir görevinin de bu şahsiyetlerin topluma ve insanlığa yaptığı büyük hizmetleri ortaya koymak olduğunu söyledi. Elmalılı Hamdi Yazır’ın da bu şahsiyetlerden biri olduğunu ifade eden Kurtcephe, düzenlenen sempozyumun bu yönüyle önemli olduğunu bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaman ise Elmalılı Hamdi Yazır’ın hem önemli bir akademisyen hem bir siyasetçi hem de bir sanatçı olduğunu, aynı zamanda da İstiklal Mahkemeleri’nde idam ile yargılanmış, Türkiye’nin en önemli tefsirini yazmış bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Tüm bu yönlerine rağmen Yazır’ın çok iyi tanınmadığını ifade eden Yaman, İlahiyat Fakültesi olarak böyle bir alimin çok yönlü olarak ele alınabilmesi için sempozyumu düzenlediklerini kaydetti.

Yaman, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere ve sempozyuma destek verenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Akdeniz İlahiyat Araştırmaları ödülleri de verildi. Akdeniz İlahiyat Araştırmaları’nda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Nuh Aslantaş birincilik, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Alıcı ikincilik, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Soner Duman ise üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Daha sonra sempozyumun açılış konferansında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara, “Üç Dönem-Üç Elmalılı Hamdi” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

4 Kasım’da sona erecek sempozyum boyunca çok sayıda akademisyen tarafından

“Tefsiri Tercüme Açısından Hamdi Yazır’ın Meal Tarzı”, “Elmalılı Tefsirinden İşari Yorumlar”, “Bir Hukukçu Olarak Elmalılı Hamdi Yazır”, “Elmalılı Hamdi Yazır’ın Nübüvvet Anlayışı” gibi pek çok konu ele alınacak.

Haberler.com

İlgili Makaleler