İlahiyat Haber

Aile Hakemliği Gereklilik

 

İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği (AİLEDER) tarafından düzenlenen konferansta ‘İslam Hukukunda Aile Hakemliği’ konusu masaya yatırıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan İslam Hukuk Uzmanı Mehmet Çelen, aile içerindeki sorunlara dikkat çekerek çözüm yolları hakkında bilgi verdi.

AİLEDER’in her hafta periyodik olarak gerçekleştirdiği konferanslar zincirinde bu sefer ‘İslam Hukukunda Aile Hakemliği’ konusu konuşuldu. İslam Hukuk Uzmanı Mehmet Çelen’in konuk olduğu programa çok sayıda davetli katıldı.

‘İslam Hukukunda Aile Hakemliği’ konusunda bilgiler veren Mehmet Çelen, konuşmasında aile içerinde yaşanan sorunların nedenleri hakkında bilgiler verdi. Son dönemlerde geçimsizlik ve boşanma vakalarındaki artışa dikkat çeken Çelen, İslam Tarihi boyunca uygulanmış olan “Aile Hakemliği” veya “Aile Meclisi”nin önemi üzerinde durdu. Hakemliğin, tarih boyunca toplumlarda var olan anlaşmazlıkları çözmek için uygulanan vazgeçilmez bir müessese olduğunun altını çizen Çelen, “Örneğin son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.), daha kendisine peygamberlik gelmezden önce 35 yaşında kabileler arasında hakemlik yapmıştır. O dönemde Ka’be’yi inşa eden Mekke’nin müşrik kabileleri Hacerülesved’i kimin yerleştireceği konusunda aralarında ihtilaf çıkmış, sorun peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından çözülmüştür. Böylece peygamber, bir anlaşmazlığı çözmüş ve savaşın önüne geçmiştir.” diye konuştu.

Hakemliğin veya aile meclisinin, toplumun en küçük birimi olan aileler arasında huzur ve barışı sağladığını ifade eden Çelen, böylece sağlıklı bir toplum inşa edileceğini vurguladı.

“AİLEDER HAKKINDA”

On üç uzman tarafından kurulan İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği (AİLEDER), 05 Ekim 2011 tarihinde faaliyete geçti. Aile, çift ve evlilik danışmanlığı, aile terapisi ve aile eğitimi alanında uzman yetiştirmek amacıyla kurulan dernek, sertifika programları, seminerler ve konferanslar düzenlemektedir. Dernekte verilen eğitimler ücretsizdir.

Aktuel Psikoloji

İlgili Makaleler