İlahiyat Haber

Yabancı Öğrenciler En Çok İlahiyat, İşletme ve Tarihi Tercih Ediyor

 

Sakarya Üniversitesi (SAÜ)’nde eğitim gören yabancı 989 öğrencinin büyük çoğunluğunun ilahiyat, işletme ve tarih bölümlerini tercih ettiği bildirildi.
Geçen yıl 458 olan yabancı öğrenci mevcudunu bu yıl iki katına çıkaran üniversite, 2012 eğitim öğretim yılında 679 yeni öğrencinin kayıt yapmasıyla yabancı öğrenci mevcudunu 989’a çıkardı.Yabancı öğrenciler arasında 585 öğrenci ile en fazla Türkmenistan uyruklular başı çekerken, onları Azerbaycanlılar ve Almanya’dan gelen öğrenciler takip ediyor. Yabancı öğrenciler arasında Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Almanya’nın dışında Bulgaristan ve Yunanistan’dan da çok sayıda öğrenci mevcut.Türkiye’ye çok uzak bir coğrafya olmasına rağmen Uzakdoğu’dan da SAÜ’ye okumaya gelen öğrenciler var. 24 Endonezyalı öğrencinin okuduğu Sakarya’da; Çin’den, Güney Kore’den ve Filipinler’den öğrenciler, üniversite tercihlerini SAÜ’den yana kullandı. 

Yabancı uyruklu öğrencilerin büyük bölümü fen-edebiyat, iktisadi ve idari bilimler ile mühendislik fakülteleri bünyesinde eğitim görürken, en çok tercih ettikleri bölümlerin başında ilahiyat, işletme ve tarih gelmekte. Sınırlı kontenjanların yer aldığı mühendislik bölümlerinde en çok tercih edilen bölümler ise bilgisayar, inşaat, makina mühendislikleri.Bu yıl yapılan kayıtlarla birlikte SAÜ’de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin ülkeleri ve mevcutları şöyle: Türkmenistan 585, Azerbaycan 116, Almanya 32, Arnavutluk 28, Afganistan 26, Bulgaristan 26, Endonezya 24, İran 16, Moğolistan 12, Kazakistan 12, Özbekistan 11, Yunanistan 9, Gürcistan 8, Suriye 8, Rusya 8, Nijerya 7, Kırgızistan 6, Somali 5, Pakistan 4, Irak ve Filistin 3, Ürdün, Tacikistan, Ukrayna, Çin, Romanya, İsviçre, Bosna Hersek ve Kosova 2 öğrenci, Moritanya, Filipinler, İngiltere, İsrail, Sırbistan, İsveç, Kenya, Polonya, Güney Kore, Danimarka, Kamerun, Rusya Federasyonu, Makedonya ve Avusturya 1’er öğrenci . 

İlgili Makaleler