Ana Sayfa Haber Arapca Haber AA Arapça Yayınını Körfez Ülkelerine Tanıttı

AA Arapça Yayınını Körfez Ülkelerine Tanıttı

44046

 

Öztürk’ün ziyaretinde, AA ile Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri’nin haber ajansları arasında işbirliğini geliştirme konularında mutabakata varıldı.

Kemal Öztürk’ün, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin haber ajanslarının davetlisi olarak Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretler, önemli işbirliği fırsatlarına zemin hazırlarken, bölgenin medya organlarında geniş yankı buldu. Bu ülkelerin önde gelen 9 gazete, 4 televizyon kanalı, 3 haber ajansı, 3 medya merkezi, 1 üniversite ve 3 Türk büyükelçiliğini ziyaret eden Öztürk, AA Arapça Servisi’nin faaliyetleri tanıttı.

Türkiye’nin Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de ziyaret eden Öztürk, bu ülkelerde 4 gazete, 4 ajans ve 1 televizyon kanalına konuk olarak AA’nın 100. yıl vizyonu ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

Öztürk, ziyaretleri çerçevesinde basın yayın kurumlarında, çoğunluğu yayın yönetmeni ve genel müdür 35 kişiyle yüz yüze görüşmeler de yaptı. Körfezin etkin El Cezire, El Arabiya ve Dubai TV gibi televizyonlarının üst düzey yetkilileriyle buluşan Öztürk, CNBC Arapça kanalının canlı yayın konuğu oldu.

AA Genel Müdürü Öztürk, Katar Haber Ajansı (QNA), Kuveyt Haber Ajansı (KUNA) ve Abu Dabi Haber Ajansı (WAM) ile Anadolu Ajansı arasında, işbirliğini geliştirme konusunda anlaşmalar imzaladı.

-AA’nın savaş muhabirliği eğitimine yoğun ilgi-

Ziyaretler sırasında QNA, KUNA ve WAM yöneticilerine AA’nın savaş muhabirliği eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. El Cezire, El Arabiya ve Dubai TV gibi birçok televizyon ve gazete, AA’nın savaş muhabirlerini eğitmek için açmış olduğu akademiye muhabir göndereceklerini açıkladı. Doha Medya Özgürlüğü Merkezi, Arap gazetecilerin, AA’nın açtığı akademide eğitim alması için maddi ve manevi destek vereceğini bildirdi.

-El Cezire Eğitim Merkezine ziyaret-

Öztürk, Körfez ülkeleri ziyareti çerçevesinde, El Cezire Medya Eğitim Merkezi’ni de ziyaret ederek yetkililerle görüştü.

Görüşmede Anadolu Ajansı Arapça Servisi ile El Cezire arasında eğitim alanında yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

“Türkiye’yi sadece dost bir ülke olarak değil, kendi parçamız olarak görüyoruz” diyen El Cezire Medya Merkezi yöneticileri, özellikle savaş muhabiri eğitimi alanındaki projeye büyük ilgi göstererek, projeden yararlanmak istediklerini ifade etti.

Önceki İçerikHanımların niçin saf tutmak gibi bir alışkanlığı yok?
Sonraki İçerikDiyanetten Rekor Kitap Satışı