Ana Sayfa Haber Arapca Haber Erdoğanın Hayatı Arapçaya Çevrildi

Erdoğanın Hayatı Arapçaya Çevrildi

49006

 

Hüseyin Besli ve Ömer Özbay’ın kaleme aldığı, Mısırlı akademisyen Tarık Abdülcelil tarafından Arapçaya çevrilen kitap, 5 bin adet basılarak Mısır’daki kitapçıların stantlarında yerini aldı.  

Geçen ay Uluslararası Kahire Kitap Fuarı’nda tanıtılan ve Mısır baskısını Beşir Yayınevi’nin gerçekleştirdiği kitabın, diğer Kuzey Afrika ülkelerine Mısır’dan dağıtılacağı öğrenildi.

Kitabı Arapçaya çeviren Ayn Şems Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarık Abdülcelil, Arapça ilk baskının geçen Eylül ayında Lübnan’da piyasaya sürüldüğünü, şu an ise kitabın Arapça olarak Mısır’da dağıtımına başlandığını anlattı.

Başbakan Erdoğan’ı anlatan bu önemli eserin Mısır’da dağıtımına başlanmasının kendileri için tarif edilmez bir duygu olduğunu dile getiren Abdülcelil, kitabın çok fazla sayıda baskı yapacağına inandıklarının altını çizdi .  

AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitabın tercümesine geçen yıl başladığını ve çeviriyi 9 ayda bitirebildiğini ifade eden Abdülcelil, “Liderliğe ait tüm vasıflar Erdoğan’da var. Kitabı çevirirken Erdoğan’ın liderlik özelliklerinden etkilendim. Beni en fazla etkileyen ise Erdoğan’ın halkın içinden çıktıktan sonra halkı unutmaması oldu” diye konuştu.

Arap dünyasının Başbakan Erdoğan’ın tecrübelerinden faydalanmasını istediği için kitabın çevrisini yaptığını belirten Tarık Abdülcelil, önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan’ın Medeniyetler İttifakı’nda yaptığı konuşmalarını derleyerek, 500 sayfalık bir kitap olarak Arapça yayınlamayı hedeflediğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan’ın tüm Ortadoğu halkları tarafından sevildiğini dile getiren Abdülcelil, Erdoğan’ın şu an Ortadoğu’nun en karizmatik lideri olduğunu söyledi.

Ayn Şems Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Kahire Türk Araştırmaları Merkezi Genel Müdürü Tarık Abdülcelil, daha önce de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Stratejik Derinlik adlı eserini Arapçaya çevirmişti.

Önceki İçerikİstanbul Lisan Akademisi Arapça Kursu
Sonraki İçerikÇanakkale İlahiyat İlkel Binadan Modern Kampuse Taşınacak