Arapca Haber

3. Uluslararası Arapça Yarışmaları

 

MEB’in dolaylı olarak organize ettiği Uluslararası Arapça Yarışmaları bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla organize edilen yarışmalarla Türkiye’de ortaöğretim okullarında başlayan Arapça öğretimini geliştirmek ve modern metotlarla Arapçayı öğrencilere sevdirerek öğretmek amaçlanıyor.

Uluslararası Arapça Yarışmaları 3 etapta 5 farklı kategoride yapılacak. Bu kapsamda il ve bölge yarışmalarındaki jüri üyelerinin il milli eğitim müdürleri tarafından belirlenecek. Öğrenciler yarışma kapsamında bilgi yarışması, şiir okuma yarışması, hitabet yarışması, tiyatro yarışması ve musiki yarışması yapılacak. Öğrenciler yarışmalara aylar öncesinden hazırlanmaya başlarken, yarışmaların ilk etabı olan il içi yarışmalar Türkiye genelinde 3-5 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İl içi yarışmalarda dereceye giren öğrenciler yarışmanın ikinci etabı olan bölge yarışmalarına katılacak. Bölge yarışmaları da 14 Nisan 2012 tarihine kadar sürecek.
FİNAL 20 MAYIS’TA

Yarışmanın son etabı olan Türkiye finali gerçekleştirilecek. Bölge finalleri Kızılcahamam’da 9-10 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılacak. Türkiye finalinin ardından yarışmada 5 farklı kategoride birinci olan öğrencilerin gösterileriyle ödül töreni ise 20 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

 

İlgili Makaleler