Ana Sayfa Haber Arapca Haber 4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

48100

 

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Arapça Yarışmalarının başvuruları 01 Ocak 2013 tarihi itibariyle başlamıştır.

Yarışmaların başvurusunun yapılacağı www.arapcayarismalari. org.tr adresi yeni haliyle yayına girmiş, okullarımızın hizmetine sunulmuştur.

01 Mart 2013 tarihine kadar sadece online olarak başvuru yapabilecek olan okullar 4. Arapça Yarışmalarında aşağıdaki kategorilerde yarışacaklardır:
Arapça Bilgi Yarışması
Arapça Şiir Okuma
Arapça Hitabet (Metin Canlandırma)
Arapça Musiki
Yarışmalarda Şiir – Hitabet- Musiki dallarından sadece biri tercih edilecektir. Her üç kategori için belirlenen metinler yarışma web sitesinde yer almaktadır. Bilgi yarışmasında sorulacak video soruları için seçilen videoların linkine yarışma sitesinde yer verilmektedir.
Yarışmalardaki metinler Prof. Dr. Nurettin Ceviz hocamızın başkanlığında Gazi Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Altınkoza Üniversitesinden akademisyenler tarafından seçilmiş ve uyarlanmıştır.
Arapça Yarışmaları il elemeleri 06 Nisan 2013’te;
bölge elemeleri 27 Nisan 2013’te, Türkiye Finali ve Ödül töreni ise 17-18 Mayıs 2013’te yapılacaktır.
Türkiye Finali ve Ödül Töreni Konya Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin koordinesinde Konya’da gerçekleşecektir. Bölge merkezleri ise ekte yer alan Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün resmi yazısında belirlenmiştir.
Yarışmaya katılacak bütün öğrencilerimize başarılar diler, kendilerini süreç içinde hazırlayacak olan öğretmenlerimize şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.
Yarışma Tertip Heyeti

 

 Yarışma Takvimi 

Yarışmalar tüm merkezlerde aynı gün ve saatte yapılacaktır.

≈ Başvurular 1 Ocak 2013 tarihinde başlayacak olup 1 Mart 2013 saat 17.00’a kadar sonuçlandırılacak, isimler www.arapcayarismalari.org.tr adresinde yer alan “online başvuru” bölümüne bildirilecektir. İl koordinatör Okulu, İl İmam-Hatip Lisesi Müdürlerince yapılacak toplantıda belirlenir ve 1 Mart 2013 tarihine kadar Yarışma Koordinasyon Merkezine bildirilir.

≈ Jüriler İl Milli Eğitim Müdürlüklerince 22 Mart 2013 tarihine kadar belirlenecek ve Yarışma Koordinasyon Merkezine bildirilecektir.

≈ İl içi yarışmalar 6 Nisan 2013 tarihinde saat 10.00’da tüm illerde aynı anda başlayacak olup, sonuçlar il koordinatör okulu tarafından www.arapcayarismalari.org.tr adresindeki online başvuru bölümüne aynı gün içerisinde bildirilir.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin “Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” kapsamında Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen Arapça Yarışmalarının dördüncüsü için çalışmalar başladı.

Başvuruları 01 Ocak 2013 tarihinde başlayacak 4. Arapça yarışmalarında bu yıl Arapça Bilgi yarışmasının yanı sıra Arapça Şiir Okuma, Arapça Hitabet (Metin Canlandırma) ve Arapça Musiki kategorileri gerçekleşecek.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği bölümü öğretim üyelerinin akademik desteği ile yapılacak yarışmalarda öğrencilerin ezberleyeceği şiir ve hitabet metinlerinde bazı yeni uygulamalar var. Daha önceki yarışmalarda tek bir metin üzerinde çalışan öğrenciler bu yıl üç ayrı metin ezberleyerek yarışmalara katılacaklar. Ayrıntıların okullara gönderilecek şartnamelerde yer alacağı yenilikler www.arapcayarismalari .org. trsitesinden de ilan edilecek.

4. Arapça Yarışmalarının il elemeleri Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 6 Nisan 2013 Cumartesi günü yapılacak, bölge yarışmaları ise 27 Nisan 2013 Cumartesi tarihinde Mardin, Kars, Hatay, Çorum, Kayseri, Bolu, Aydın, Bursa ve İstanbul’da olmak üzere dokuz ayrı ilde yapılacak. Yarışmaların Türkiye finaline ve ödül törenine ise bu yıl Konya şehri ev sahipliği yapıyor. 17-18 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılacak olan Türkiye finalleri aynı gün yapılacak ödül töreni ile son bulacak.

Uluslararası Arapça Yarışmaları organizasyonunun ise bu yıl Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkî Cumhuriyetlerinin katılımı ile daha da büyümesi beklenmektedir. Yarışmaların 2013 yılı son baharında yapılması planlanmaktadır.

 

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

4. Arapça Yarışmaları Başvuruları Başladı!

Arapça Yarışmaları

Hitabet

şiir

 

Önceki İçerikDENEDİ جَرَّبَ cerrabe fiilinin muzari olumsuz çekimi
Sonraki İçerikArapça YDS Sınavı Ne Kadar Geçerli Olacak ?