Arapca Haber

Diyanet’in En Büyük Sorunu Adaletsizlik

 

Bu anket ve beklentileri incelediğimizde diyanetin en büyük sorunu olarak bütün katılımcıların ortak olarak dile getirdikleri Diyanetin atama ve nakil işlemlerindeki adaletsizlikler. 

Diyanet Personeli Diyor Ki

“Başkanlık’tan beklentilerin neler olduğu” açık uçlu soruua 7.460 beklenti yazılmıştır.

En fazla Beklenti

 “Atama ve nakillerle  görevlendirmelerin objektif kriterlere bağlanması”,

 Sayfa 23

 

Vatandaş Diyor Ki:

 

 “Başkanlık’tan beklentilerin neler olduğu” sorusuna 11.043 beklenti yazılmıştır. Vatandaşların beklentileri ve önerilerinin de genel olarak personel beklentileri ile aynı doğrultuda olduğu anlaşılmıştır.

Ankette en çok dile getirilen husus :

• Atamalarda ve personel alımı için yapılan sınavlarda şeffaf ve tarafsız olunduğu ve adaletin sağlandığı acık bir şekilde ortaya konulmalı.

  Sayfa 26

Hem diyanet personelinin hemde vatandaşın ortak görüşünün diyanetin hazırladığı bir raporda yer alıyor alması diyanet adına bir umut doğuruyor. Ama bu tespitlerin tespit olarak kalmaması ve bu tespitlerin gereğinin yapılması gerekir. Diyanet personeli ve halkın tabi olan isteği adalet. Diyanet’ten, dini kisveye sahip bir kurumdan böyle bir şekilde bahsedilmesi bile hoş değil ama gerçekler ortada. Diyanet atama ve nakil sınavları objektif değil. Özellikle de nakil sınavları en çok şikayet edilen mevzu. 2010 yılından beri Mbsts yapılmasına rağmen sadece bir baraj olarak kullanılması diyanet kurumunun içine yerleşmiş köhne bir yapının devam ettiğini gösteriyor. Umulur ki doğru yolu bulurlar. Burda da bu işi gerçekleştirebilecek yetki sahibi Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez. Umarız bu yapıları temizler ve kurumda adaleti, şeffaflığı, objektifliği tesis eder.

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan Stratejik Plan 2012-2016 yayımlandı.

2011 yılında tüm birim amirlerinin katıldığı bir toplantıyla başlayan stratejik planı yenileme çalışmaları sonucu oluşturulan yeni stratejik plan, Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından açıklandı. Plan, Diyanet İşleri Başkanlığının 2012 ila 2016 yılları arasındaki hedeflerini kapsıyor.

Stratejik plana ulaşmak için Tıklayınız
http://www.diyanet.gov.tr/turkish/strateji/dokumanlar/diyanet_stratejik_plan.pdf

 

 

İlgili Makaleler