İlahiyat Haber

3 Büyük İlde İmam Hatip Tablosu

 

Tüm Türkiye’de ne kadar ortaokul açılacağına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı henüz bir açıklama yapmadı.
Ancak CNN Türk, özellikle 3 büyük ilde açılacak ortaokulların kaçı  imam hatip ortaokulu olacak sorusunun yanıtına ulaştı.

575 imam hatip ortaokulu yeni eğitim öğretim döneminden itibaren kapılarını öğrencilere açacak. 14 yıl aranın ardından yeniden eğitime başlayacak. 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, açılacak imam hatip ortaokullarının bağımsız binalarda eğitim vermesine özen göstereceklerini açıklamıştı. Ancak açılan toplam 575 imam hatip ortaokulunun sadece 350’si bağımsız binada.
150’si ise imam hatip liselerinin bünyesinde olacak. 50’ye yakın okul ilkokul binası içinde, 40’a yakını da ortaokul binası içinde öğrenci kabul edecek.

En çok imam hatip ortaokulunun açıldığı istanbul’da, açılan 1203 ortaokuldan 85’i, yani yüzde 7’si imam hatip ortaokulu olarak belirlendi. Ankara’da ise 460 ortaokuldan 21’i imam hatip ortaokulu oldu. İzmir’de bu rakam daha da düştü. Toplam 471 ortaokuldan 15’i imam hatip ortaokulu olarak belirlendi. Buna göre Ankara’daki ortaokulların yüzde 4’ü, İzmir’deki ortaokulların ise yüzde 3’ü imam hatip ortaokulu oldu.

İstanbul’un ardından en çok imam hatip ortaokulu açılan il Konya’da. Toplam 487 ortaokulun 47’si, yani yaklaşık yüzde 10’u imam hatip ortaokulu. Ama en çok oran Muş ilinde. Muş’taki toplam 182 ortaokulun 22’si yani yüzde 12’sine imam hatip ortaokulu tabelası asılacak.

Aslında sadece imam hatip ortaokulları değil, tüm genel ortaokullar 4+4+4 yasasıyla birlikte sisteme girdi.
Çünkü hepsi kesintisiz 8 yıllık eğitimle birlikte ilköğretime dahil edilmişti. Tüm Türkiye’de kaç ortaokul açıldığı, bu ortaokulların kaçının bağımsız, kaçının lise veya ilkokul bünyesinde olacağına ilişkin ise kesin bir bilgi verilmedi. 

CnnTurk

İlgili Makaleler