İlahiyat Haber

Uluslararası İmam Hatip Liseleri çoğalacak

Burada yabancı öğrenciler tarafından karşılanan Bozdağ, sınıfları ve öğrencilerin konakladıkları odaları inceledi.

Daha sonra toplantı salonuna geçen Bozdağ, yabancı öğrencilerin okuduğu Kur’an-ı Kerim, İstiklal Marşı ve çeşitli yabancı dillerde seslendirilen ezgileri dinledi.

Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, İslam dünyasının değişik ülkelerinden öğrencilerle birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Gönül insanı Mevlana’nın isminin verildiği okula dünyanın her yerinden insanların koşarak geldiğini ifade eden Bozdağ, ”Mevlana, dünya çapında bir fikir ve gönül insanı. Her yerden Mevlana’yı bilen, seven ve ona koşup gelen insanlar var. Eminim ki sizin ülkelerinizden de var. Sizler din eğitimi için buraya gelerek, sizden sonra geleceklere öncü oldunuz. Bu okula gelecek insanlar buradan aldıkları eğitimle kendileri, aileleri, ülkeleri ve insanlık için nice gençler yetiştirecek. Nice öğrenciler buradan istifade edecek. Böyle bir tercihte bulunduğunuz için sizleri ayrı ayrı tebrik ediyorum” diye konuştu.

”İslam’ı doğru bilmek ve öğrenmek hepimizin yararına”

Öğrencilerin kısa sürede önemli mesafeler aldıklarını gördüğünü anlatan Bozdağ, okunan Kur’an-ı Kerim ve ilahilerin alınan mesafenin somut göstergesi olduğunu dile getirdi.

Kayseri ve İstanbul’da da aynı statüde okulların olduğunu anımsatan Bozdağ, şunları kaydetti:

”Biz Uluslararası İmam Hatip Liseleri’ni kurarak dünyanın farklı yerlerinden imam hatip okumak isteyenlere bu imkanı vermek istiyoruz. Bunun ana nedeni; İslam’ın doğru kaynaklardan anlatılması ve öğrenilmesidir. İslam’ı doğru bilmek ve öğrenmek hepimizin hayrına, yararına bir iştir. Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde İmam Hatip’ler var. Başbakanımız ve ben de acizane İmam Hatip mezunu bir kardeşinizim. Mezun olduğumuz bu okullardan nice başarılı arkadaşlar Türkiye’ye hizmet ediyorlar. Sizler de buradan mezun olduktan sonra çok güzel işler yapacaksınız. Gittiğiniz ülkelerle Türkiye arasında kardeşlik köprüsü oluşturacaksınız. İlişkilerin daha iyi gitmesi konusunda büyük katkılarınız olacak. Bu imkanı iyi değerlendirmenizi istiyoruz.”

Türkiye burslarıyla üniversite okuyan öğrenciler

Bozdağ, orta öğrenimini burada tamamlayan öğrencilerin Türkiye burslarıyla üniversiteyi de okuyabileceklerini vurguladı.

2011 yılında Türkiye burslarıyla ülkemizde üniversite okumak için 45 bin öğrencinin müracaat ettiğine dikkati çeken Bozdağ, sözlerine söyle devam etti:

”Biz 3 bin 916 öğrenci alabildik. 2013 yılında ise 4 bin civarında öğrenci alacağız. Onlar geldiklerinde Türkçe öğreniyor ve üniversiteye devam ediyorlar. Sizler, Türkiye’de ortaokul okuduğunuz ve Türkçe konusunda sıkıntınız olmadığı için Türkiye’nin marka üniversitelerinde iyi bir eğitim alma imkanı bulacaksınız. Onun için derslerinize iyi çalışmalısınız. Ailelerinizin beklentilerini dikkate almalısınız.”

Bozdağ, daha sonra Bosna-Hersek Mahallesi’nde bulunan Selçuklu Müftülüğü Yunus Emre Kız Kur’an Kursu’nu ziyaret etti.

İlgili Makaleler