İlahiyat Haber

Sinop Üniversitesinde Mimarlık, Mühendislik ve İlahiyat Fakültesi açılıyor

Rektör Prof. Dr. Recep Bircan, Sinop Üniversitesi’nin, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi’nin kuruluş çalışmalarına başlayacağını söyledi. Üniversitelerin, şehirlerin lokomotifi konumunda olduğuna dikkat çeken Rektör Bircan, “Üniversiteler, şehirlerini kendi seviyesine çıkartsa, o kent gelişmiş olacaktır. Dolayısı ile biz üniversitenin en önemli görevinin ‘Topluma Hizmet’ görevi olduğunu söylüyoruz.” dedi.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, düzenlenen basın toplantısı ile 2012-2013 akademik yılında belirlenen hedefler ve yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verdi. Üniversite bünyesinde Mühendislik, Mimarlık ve İlahiyat fakülteleri kurulacağı müjdesini veren Prof. Bircan, geçen dönem başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade etti. Bircan, tespit edilen eksiklikler ve yapılan yeniliklerle bu dönem çok daha güzel bir yıl geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sinop Üniversitesi’nin öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını belirten Rektör Recep Bircan, 2009 yılında 2 bin 774 öğrenci varken, 2010 yılında 3 bin 220, 2011 yılında 4 bin 239 ve son olarak 2012-2013 eğitim öğretim yılında 4 bin 996 öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Prof. Bircan, “Üniversitemiz, 2007 yılında Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel varlıklarıyla adeta kuzeyinde parlayan yıldızı konumunda olan Sinop’a büyük bir değer kazandırdı. Öğrenci sayımız sürekli artıyor. Asli vazifelerimizden olan eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini 4 fakülte, 2 yüksekokul, 2 enstitü ve 5 meslek yüksekokulundan oluşmuş 13 ayrı birimde, 2012-2013 akademik yılı itibariyle lisans ve önlisans düzeyinde 4 bin 889, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 107 olmak üzere, toplam 4 bin 996 öğrencisiyle eğitime devam etmektedir. Ek kontenjanlarla 5 binin üzerine çıkacağımızı tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Prof. Bircan, üniversitede geçen yıl öğretim elemanı sayısının 274’ten, bu yıl 293’e, yine geçen yıl 179 olan idari personel sayısının da 233’e çıkartıldığını belirtti. Recep Bircan, “Üniversitemizde bu yıl itibariyle 12 profesör, 13 doçent, 66 yardımcı doçent, 84 öğretim görevlisi, 99 araştırma görevlisi, 14 okutman, 5 uzman olmak üzere toplam 293 öğretim elemanı ile hizmet vermekte. İdari personel olarak da genel idari hizmetlerde 174, teknik hizmetlerde 39, sağlık hizmetlerinde 1, yardımcı hizmetlerde 14 olmak üzere toplam 233 idari personelimiz görev yapmakta.” şeklinde konuştu.

YENİ 2 FAKÜLTE KURULUYOR

Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi’nin kısa süre içerisinde kuruluş çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Sinop Üniversitesi Rektörü Recep Bircan, üniversitelerin bulundukları şehirlerin lokomotifleri konumunda olduğuna dikkat çekti. Rektör Recep Bircan, şöyle dedi:

“Üniversiteler, şehirlerini kendi seviyesine çıkartsa, o kent gelişmiş olacaktır. Dolayısı ile biz üniversitenin en önemli görevinin ‘Topluma Hizmet’ görevi olduğunu söylüyoruz. Bunun için bütün akademi ve idari personelimizle buna talip olduk ve bunu başaracağımıza inanıyoruz. Gelecekte yeni bölüm ve fakültelerle kentimize hizmet edeceğiz. Biliyorsunuz Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi Yök’ ten çıktı. Bakanlar Kurulu’na da önümüzdeki pazartesi günü itibariyle girecek. Ondan sonra fiili olarak kuruluş çalışmalarını başlatacağız.”

CİHAN

İlgili Makaleler