İlahiyat Haber

Kuran-ı Kerim Bilgi Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile İlim Yayma Cemiyetinin birlikte düzenlediği “Kuran-ı Kerim Meal Bilgisi Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi amacıyla düzenlenen törende Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından konferans verildi.

Ödül töreni ve konferans etkinliğine, İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asım Künkül, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Sancaklı, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, İlim Yayma Cemiyeti Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Gencay, öğretim üyeleri ve öğrencilerin yanı sıra şehirden de çok sayıda dinleyici katıldı.

Adana Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün konuşmacı olarak yer aldığı program, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi
Hasan Basri Çantay ve Elmalılı Hamdi Yazar isimlerinin mealin ana kaynaklarından olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, yorum yapan kişinin anladığı şeyin, içtihadının ve kanaatinin, meal olduğunu yani meâlin bir yorumu teşkil ettiğini, insan öznelliğini de içerisinde barındırdığını ama bu öznelliği yansıtmama çabasının gayet önemli olduğunu beyan etti. Prof. Dr. Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti: “Peygamber Efendimizin hayatı ve Kur’an-ı Kerim, et ile tırnak gibidir, birbirinden ayrılamaz. Meâli okumanın yanı sıra, işin içerisine Peygamber Efendimizin hayatı, sünneti, gözyaşı, sıcaklığı, yaşam iklimi girince salt okumadan çıkıp insani bağ da oluşturulur ve asıl güzellik işte o zaman, bu oluşan manevi iklimde ortaya çıkar.”

Konferansın ardından, yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesi törenine geçildi. Yarışmanın birincisi, Eğitim Fakültesinden Kevser Dulkadir; ikincisi, İlahiyat Fakültesinden Hatice Yaban; üçüncüsü ise İlahiyat Fakültesinden Büşra Uludağ oldu. İlk üçe giren öğrencilerin ödülleri sırasıyla Rektör Vekili Prof. Dr. Asım Künkül, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saffet Sancaklı tarafından takdim edildi.

İlgili Makaleler