İlahiyat Haber

Türkiye Diyanet Vakfı Burs Miktarını Sonunda Yükseltti

Sadece din görevlilerinin çocuklarına burs veren Türkiye Diyanet Vakfı burs havuzunu daha da daralttı. Bu yıl sadece din görevlilerinin imam hatip mezunu çocuklarına burs veren vakıf, bursu da 250 liradan 800 liraya çıkardı.

Akşam gazetesinden Bülent Şanlıkan‘ın haberine göre, Türkiye Diyanet Vakfı’ndan görülmemiş bir burs kriteri uyguladı. Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin üniversitede okuyan çocuklarına daha önce “ayrım yapmaksızın” burs veren Vakıf, bu yıl başvuranlardan sadece İmam Hatip Lisesi mezunlarına olumlu yanıt verdi.

Sadece imam hatip mezunlarına
Dİyanet personelinin çocuklarına yıllardır burs veren Diyanet Vakfı’na bu yıl burs için 69 bin 782 başvuru yapıldı. Burs vermek için sessiz sedasız “İmam Hatip Lisesi mezunu olma” şartını koyan Vakıf, başvuru sonuçlarını geçtiğimiz ay açıkladı. Başvuranlardan sadece imam hatip lisesi mezunu 7 bin 427 kişiye burs verileceği öğrenildi. Burs için başvuran Anadolu lisesi, teknik lise, endüstri meslek lisesi gibi diğer okullardan mezun olan ve üniversiteyi kazanan gençlere ise burs çıkmadı. Bu durum Diyanet mensubu veliler ve öğrenciler arasında huzursuzluk yarattı. Diyanet personeli vakfa bu durumun sebebini sordu.

“Vakıf senedi böyle”
Türkiye Diyanet Vakfı, itirazlara karşı yaptığı yazılı açıklamada kendisini şöyle savundu: ‘Vakfımızca 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, Vakfımız Senedi’nin ilgili maddeleri ve Vakfımızın amaçları çerçevesinde başta imam hatip lisesinden mezun olup ilahiyat fakültelerine devam eden öğrenciler olmak üzere, kriterleri taşıyan ve diğer fakültelerde okuyan bütün öğrencilere burs tahsis edilmiştir.’

Geçen yıla kadar bir öğrenciye yılda bir kez 250 TL olarak verilen bursun miktarı bu yıl 8 taksitte ödenmek üzere 800 TL’ye çıkarıldı.

“Biz camilerde bir sürü para topluyoruz”
Adının açıklanmasını istemeyen bir imam şöyle konuştu: ‘Bizler her cuma camilerden para topluyoruz. Bu paralar camilerimize, öğrencilerimize ve ihtiyaç sahiplerine Diyanet Vakfı tarafından taksim ediliyor. Toplanan rakamlar da tek cami olarak düşündüğümüzde mütevazı ancak bir ildeki tüm camileri dikkate aldığınız zaman oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor. Burs alacaklarda imam hatip lisesi şartı bizleri son derece rahatsız etti. Çocuklarımız normal liseden mezun diye neden bu burstan mahrum bırakılıyor. Geçtiğimiz yıllarda böyle bir sınırlama yoktu. Bunda hakkaniyet ölçüsü yok, rahatsız olduk.’

 

İlgili Makaleler