İlahiyat Haber

Kıbrıs Medyası İlahiyat Koleji Açılmasına Karşı Çıkıyor

KKTC’de Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji”nin protokolü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,dönemin KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu ve Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (KİSAV) Başkanı Hikmet Kaynarca tarafından imzalanmıştı.

2013-2014 Eğitim Öretim yılı başlangıcı olan şu günlerde o tartışmalı Kolej, 2013-2014 Eğitim Öretim yılına başladı.Okul etrafında hala inşaatların yarım olması ise okulda okuyan öğrencilerin güvenliğini tehdit ediyor.

KKTC’de ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan bir okul, “Açılış Töreni” yapılmadan eğitim yılına başlaması ise dikkat çekti. Okul içerisinde yüzlerce öğrenci iki gündür eğitim alırken Hala Sultan İlahiyat Koleji müdürü ile konuşmak isteyen Çiğdem Aydın’a ise önümüzdeki hafta Salı gününe randevu verilirken okul müdürünün odasının kapısında bekleyen Çiğdem Aydın’ın tüm ısrarlarına rağmen herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sessiz sedasız eğitim yılına başlayan Kolej’in açılış töreni yapmadan eğiteme başlaması beraberinde bir çok soruyu getirirken Haspolat Çevre halkında da bir şaşkınlık yarattı. Bölge halkı ile konuşan Çiğdem Aydın’a okulun açık olduğundan haberleri olmadığını söyleyen bölge halkı “orası daha inşaat halinde değil mi” diye sordu.

Okulun ön bahçesinde duran Gazi Mağusa-Lefkoşa seferlerini yapan İtimat , Alayköy,Haspolat, Doğruyol öğrenci servisleri ise okulda çok sayda öğrencinin eğiteme başladığı kanaatini uyandırdı.

Hatırlanacağı üzere şu an KKTC Hükümeti’nin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu bir açıklama yaparak konuyla ilgili şöyle demiştir :” Kıbrıs Türk halkının dini inanç ve alışkanlıklarının Türkiye’deki dini inanç ve alışkanlıklara uydurulması için böyle bir eğitime ihtiyaç duyulduğu ise bu aslında halkımızın, kendi kendisine yabancılaştırılmasından başka bir şey değildir. Tek tip insan yetiştirmeyi hedefleyen böylesi bir yaklaşım, KKTC ile TC arasındaki ilişkilere doğal olarak zarar vermektedir. “

Öte yandan okul içerisinde adını öğrenemediğimiz bir öğretmen ise açılış töreninin yapılmamasını şu sözlerle açıkladı “ zaten TED kolejinde eğitimdeydik. Açılış yapılacak. Açılışımıza Türkiye Başbakanı da katılacak zannediyorum ama bilemem. “

Açlış Töreni yapılmamasının nedeni ise merak ediliyor.

İlgili Makaleler