İlahiyat Haber

Tasavvuf ve Gönül Dünyamız Paneli

KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İlahiyat Fakültesi tarafından 3 Mart Konferans Salonunda düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, tasavvufun Türk halkının inancının en ince yolu olduğunu söyledi.

Yolun ince olması sebebiyle yürünmesinin daha bir hassasiyet istediğini belirten Aydın, şöyle konuştu:

“Övünerek söyleyebiliriz ki o çizgiyi en fazla yakalayan insanlar Anadolu’da yetişmiştir. Her birimiz dünyanın değişik coğrafyalarıın gezmişizdir. Dünyanın hiçbir yerinde ülkemizdeki kadar evliya ve yatır yok. Bunu müşahade ettik. Demek ki bizim insanımız bin 400 senedir dinini yaşamada, o ince noktada çok ihtimam göstermiş. Yaşadığımız ilde dahi sayısını bilmediğimiz veli çoktur. İncelemeye kalksak yüzyıllarımızı alır. Bugün bizi aydınlatan iki güneşimizi, Yunus Emre ve İbrahim Hakkı Hazretlerini panelistlerimiz bize anlatacaklar.”

Panele konuşmacı olarak katılan eğitimci Yazar Ayla Ağabegüm, bir gönül insanı olan Yunus’un şiirlerini okuma yazma bilmeyen Anadolu insanının dahi bildiğini ifade ederek, “Onun gönül dünyasında bazen konuşmak bazen de sessiz konuşmak vardır. O bize faydasız insandan uzak durmamız gerektiğini tavsiye eder. ‘Gönül kırdığınız zaman Allah’a karşı gelmiş oluyorsunuz’ der” diye konuştu.

Yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu da İbrahim Hakkı Hazretleri’nin mutasavvıf olarak, şiirleriyle ve mısralarıyla gönüllerde yer etmiş birisi olduğunu aktararak, onun Cenab-ı Allah’ın insana bahşettiği şerefin farkında olan bir insan olduğunu kaydetti.

Panele, Vali Erdoğan Bektaş ve eşi Esma Bektaş, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Sayan, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. – Kastamonu

İlgili Makaleler