Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Aile bakanlığı ile diyanet vakfı arasında koruyucu aile protokolü

Aile bakanlığı ile diyanet vakfı arasında koruyucu aile protokolü

42114


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise, “Ebedi hayatımız için, yaptıklarımıza, gururla, iftiharla ilave edebileceğimiz çok güzel bir teşebbüse destek vermek için bir araya gelmiş bulunuyoruz” diye konuştu.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin başta olmak üzere, projeye katkısı olan herkese teşekkür eden Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın metinlerine baktığımızda, bizim metinlerimiz sanki bu projeyi ’sadece bir yetim’ projesi olarak algılamış görünüyor. Ona katılmadığımızı ifade ediyorum. Bu sadece bir yetim projesi değil bu bir insanlık projesi. Dolayısıyla sokakta kalmış, ailenin sevgisinden, şefkatinden mahrum kalmış herkese uzatılan bir el projesi olarak bunu değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.
“Bizim inancımıza, kültürümüze, medeniyetimize göre ailemiz bizim dünyadaki cennetimizdir” diyen Görmez, “Öyleyse dünyada yalnızlık cehennemine sürüklenmiş her çocuğumuzla biz bu cennetimizi ne kadar paylaşırsak, bizim cennetimizi o kadar kalıcı, o kadar ebedi olur. O zaman dünyadaki cennetimize ahiretteki cennetimiz de ilave edilmiş olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Aile kelimesinin Türkçe sözlüklerde çok zayıf tanımladığının altını çizen Görmez, ailenin sadece nicel bir birliktelik olmadığını ve kelime anlamı itibariyle sürekli ihtiyacı tabir eden bir anlamı olduğunu dile getirdi. TÜİK’in yayınladığı 2012 yılının “evlenme-boşanma” istatistiklerini değerlendiren Görmez, şunları kaydetti: 
“Gittiğim her yerde müftülerime şunu söylüyorum, ’adeta TÜİK’in kapısında bekleyeceğiz, şuç oranlarını, istatistiklerini, evlenme-boşanma istatistiklerini, sokak çocukları sayısını, alkol, uyuşturucu müptelası olmuş çocuklarımızın sayısını gün be gün takip edeceğiz ve bu noktada bize düşen vazifeleri yerine getireceğiz’ diyorum. Bilhassa evlenme-boşanma rakamlarına baktığımızda 2012 yılın ilk 4 aylık rakamlarına göre 107 bin çift evlenmiş ama aynı 4 ay içerisinde 33 bin aile boşanmış. İkinci dönemde 173 bin aile kurulmuş -ki o bizim dünyadaki cennetimizdir, onu daima korumalıyız- milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak müessese aile müessesesidir. Özellikle gençlerin zihninde ve kalbinde evlenme ve aile kurmaya karşı bir sevgi ve muhabbet oluşturmayı bütün eğitim süreçlerimize dahil etmeliyiz. Yavaş yavaş evlenmekten hoşlanmayan, aile kurmayı çok büyük bir mesuliyet kabul ederek, bu mesuliyetten kaçan gençlerin sayısı çoğalıyor. Bu sebeple eğitimcilere büyük görev düşüyor. İkinci dönemde 173 bin aile kurulmuş yine aynı şekilde 33 bin 193 aile boşanmış, üçüncü 4 ay içerisinde ise 184 bin aile kurulmuş, 25 bin 295 aile dağılmış. Bu tablo Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bize görevimizi hakkıyla yerine getirmediğimizi gösteriyor. Çünkü bu ülkede en ücra köyde, en ücra mecra görevlisi olan kurum Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Öyleyse biz bir aile bilinci oluşturma konusunda eksiklerimiz, kusurlarımız var. Onun için bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla daha sıkı işbirliği içine girmemiz gerekiyor.”
TDV Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi Müdürü Hicret Toprak ise, protokolün vakıfları için son derece anlamlı olduğunu dile getirdi. Toprak, kurumlar arası işbirliğine ağırlık vererek, toplumsal sorunların üstesinde gelinmesinin mümkün olduğunu belirterek, “Korunmaya muhtaç çocuklarımızın bir aileden mahrum olmadığını ve bir anne-babaya muhtaç olmadıklarını biliyoruz. Bu tatsız iklimden çocuklarımızı uzak tutmak için elimizi taşın altına koymamız gerekiyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gönül Elçileri Projesi kapsamında “koruyucu aile” işbirliği protokolü imzaladı. Daha sonra Görmez, Bakan Şahin’e çiçek takdim etti. 
(İHA)

Önceki İçerikTasavvuf ve Gönül Dünyamız Paneli
Sonraki İçerikDiyanet: Recep Ve şaban Ayları Aralıksız Oruçlu Geçirilmez