İlahiyat Haber

Prof Dr Peker: Eşine Ve çocuğuna şiddet Uygulamak İslamla Asla Bağdaşmaz

Peker, “Bakıyorsunuz bir Müslüman eşini tutuyor, saçlarından sokakta sürüklüyor. Çocuklarına karşı aşırı baskıcı hareketlerde bulunuyor. Bu davranışların İslam’la bağdaşması asla mümkün değil” dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Peker, İslam dininde ‘güzel ahlakın’ öneminin toplumda çoğu zaman ötelendiğini söyledi. Yapılan ibadetlerin yanında Müslüman bir kişinin güzel ahlaka sahip olmasının da mutlaka gerekli olduğunu dile getiren Prof.Dr. Peker, “İslam’ın en çok üzerinde durduğu, değer verdiği konuların başında ahlak geliyor. Bakıyorsunuz bir Müslüman çok aşırı, vahşice davranışlarda bulunabiliyor. Eşini tutuyor saçlarından sokakta sürüklüyor. Belki de bu adam namaz kılan birisidir. Çocuklarına karşı aşırı baskıcı hareketlerde bulunuyor. Olmadık şekilde onlara dönük, bir insana yapılamayacak davranışlar yapabiliyor. Bu davranışların İslam’la bağdaşması mümkün değil” dedi. 

Şiddet uygulayan bir kişinin ibadet etse de Allah katında hiçbir değeri olmadığını söyleyen Prof. Dr. Peker, “Bunu yapan insanlar güzel ahlaktan yoksun, problemli, ruh sağlığı bozuk kişilerdir. İslamiyet şiddeti kesinlikle tasvip etmez. Müslüman şiddet uygulayamaz. Allah’a inanan insan, bırakın bir insana, hiçbir canlıya şiddet uygulayamaz. Tabiata da zarar veremez” diye konuştu.

İnsanların yetişme tarzlarına göre değişik dini anlayışlarının ve değerlendirmelerinin olduğunu da dile getiren Prof.Dr. Peker, “Bazıları alışkanlık haline getirdikleri için namaz kılıyor. Namazın yeterince bilincinde değiller. Hangi amaçla, neden namaz kıldıklarını düşünmeden sadece bir görev olarak namazı algılıyorlar. Diğer davranışlarla bağlantısını kurmuyorlar. Namaz olsun, oruç olsun ibadetlerin asıl amacı insanı ahlakileştirmek, olgunlaştırmaktır. İyi, güzel, ahlaklı insan yapmaktır. Asıl amaç budur. Yoksa Allah’ın insanın ibadetine ihtiyacı yoktur dedi.

Bir Müslümanın namaz kılsın ya da kılmasın mutlaka çevresindeki insanlarla ilgilenmek zorunda olduğunu; bencilliğin kesinlikle İslam’da yerinin bulunmadığını vurgulayan Prof.Dr. Peker, “Müslüman bencil, egoist olamaz. Hem namaz kılıp hem de sadece kendini düşünerek hareket edemez. Başkalarının üzüntüsüyle üzülmesi, kendisini başkalarının yerine koyarak hareket etmesi gerekir. Bu çok önemlidir. Sadece namaz kılıyor da İslam’ın istediği diğer özelikleri üzerinde taşımıyorsa, kıldığı namazın bir yararı yoktur. Dünyada zaten yararını görmüyor, ahirette de yararını görmeyecektir. Kuran-ı Kerim’de ‘Vay haline şu namaz kılanların. Ki onlar namazlarının şuurunda değildirdiler. Gösteriş yaparlar. Hayra da engel olurlar’ diye buyurulmaktadır. Yani gösteriş için kılınan namaz kişiye bir yarar sağlamadığı gibi, ayrıca ahirette cezası da olacaktır” dedi.

İlgili Makaleler