İlahiyat Haber

Hafızlık Yapan İlahiyat Öğrencilerine Umre Hediyesi

İlahiyat Fakültesi Dekanlığı normal eğitiminin yanında hafızlık eğitimini de tamamlayan 70 öğrencisini Umre seyahati ile ödüllendirdi. 

Fakültelerinde 100’ün üzerinde öğrencinin hafızlık eğitimi aldığını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, öğrencilerin bir kısmının hafızlık eğitimini tamamladığını söyledi. Hafızlık eğitimini tamamlayan 70 öğrenciyi yaz tatilinde Umre ziyaretiyle ödüllendirdiklerini anlatan Prof. Dr. Köse, ziyaretin finansının hayırsever vatandaşlar tarafından karşılandığını aktardı. 

Konuyu anlattığı hayırsever vatandaşların harekete geçtiğini ve yardımda bulunduğunu söyleyen Köse, hayırseverlerin önümüzdeki sene yapılacak organizasyon için taahhüde bulunduklarını bildirdi.

Özellikle ilerleyen yaşlarda hafızlık eğitiminin zor bir eğitim olduğunu aktaran Dekan Köse, genç yaşlarında sosyal hayatlarından fedakârlık ederek eğitimlerini tamamlayan öğrencileri takdir ve teşvik etmek için böyle bir uygulamaya gittiklerini kaydetti. Hafızlık öğrencilerinin çoğunlukla bayanlardan oluştuğunu dile getiren Köse, erkek öğrencilerin yeterince ilgi göstermemesinden yakındı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Şubat ve yaz tatillerinde Umre’ye giden öğrencilerin masraflarında indirim yaptığını anlatan Köse, bu katkısından ötürü Diyanet’e teşekkür etti. 

Hafızlık eğitimini tamamlayarak geziye katılma hakkı kazanan İlahiyat Fakültesi öğrencilerden Çiğdem Akat, hafızlığını okul eğitimiyle birlikte yaklaşık 16 ayda tamamladığını söyledi. Kur’an-ı Kerim’i ezberlerken kutsal bir görevi gerçekleştirdiğinin farkında olduğunu belirten Akat, “Hafız arkadaşlarımla birlikte Kur’an’ın indiği şehre yine Kur’an’a tutunarak gittik. Ezberden yorulan gözlerimizin yorgunluğunu sıcacık mermerlerin üzerinde Kabe’ye bakarak dindirdik. Susuzluğumuzu sadece bir yudum zemzemle giderdik.” dedi. 

Hocalarının rehberliğinde çok güzel bir umre gerçekleştirdiklerini aktaran fakülte öğrencilerinden Fatma Kartal da “Başta dekanımız Ali KÖSE olmak üzere hocalarımızın bizlerle olan yakın ilgisi o güzel mekanlarda hoş sohbet ve anılarla pekişti. Kabe’ye toplu olarak gözlerimiz kapalı ilk girişimiz, hocalarımızla Mescid-i Nebevide sabah namazı sonrası yapılan dualarımız unutulmaz anılarımızdan oldu.” diye konuştu. 

İlgili Makaleler