İlahiyat Haber

Mısır Toplumu Üçe Bölündü

 

Mısır’ın tarihi seçimi sona erdi ve Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi ile statükonun temsilcisi olarak adlandırılan Ahmet Şefik ikinci tura kaldı. Üçüncü sırayı ise tabanı her iki tarafa da kayabilecek bir eğilim gösteren milliyetçi çizgideki Hamdin Sabbahi aldı. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ortaya çıkardığı en önemli gerçek, parlamento seçimlerinde toplam oyları yüzde 70’i geçen Müslüman Kardeşler ve Selefilerin tabanının aslında bu kadar da abartılı olmadığı. 

Mursi ve Abdul Munim Ebul Futuh’un etrafında toplanan her iki kesimin oylarının toplamının son seçimle en fazla yüzde 45 civarında olduğu ortaya çıktı. Ebul Futuh’a liberallerden de ciddi bir oy geldiği göz önünde bulundurulacak olursa demokratik süreç oturdukça bu oranın daha da düşeceği yönünde. 

Seçimin ortaya çıkardığı diğer bir gerçek ise Şefik ve Arap Birliği eski Genel Sekreteri Amr Musa’ya oy veren statüko yanlısı toplum. Bu toplum ciddi bir şekilde eski rejim taraftarı işadamları ve bürokrasisinden destek alıyor. Ayrıca Hıristiyanlar da İslami gruplara karşı statükonun yanında yer alıyor. 

Bu kesimin içinde İslami hassasiyetleri yüksek topluluklar yer aldığı gibi Müslüman Kardeşler ve Selefilere karşı bu limanı güvenli bulanlar ağırlıklı kesimi oluşturuyor.

Üçüncü grubun lideri olarak sıyrılan Hamdin Sabbahi ise Müslüman Kardeşler ve statükoya karşı çıkan ciddi bir kitleyi etrafında topladı. Daha çok solcu, liberal ve milliyetçilerin oluşturduğu bu topluluğun önemli bir kısmının zamanla diğer parti ya da gruplara kayması kuvvetle muhtemel. 

Bundan sonraki süreçte gözler daha çok Ebul Futuh ve Sabbahi’nin üzerinde olacak. Ebul Futuh’un özellikle Müslüman Kardeşlerin politikalarını zaman zaman sert ifadelerle eleştiren gençleri tek bir şemsiye altında toplamak için harekete geçme ihtimali var. Bu durumda Müslüman Kardeşlerin daha sağda yer alarak, Selefilerin bir kısmını kendine çekmesi gündeme gelebilir. 

Veya hareket kendi içinde reforma giderek, daha orta bir çizgiye gelerek halkasını genişletebilir. Hareketin böyle bir strateji izlemesi durumunda Ebul Futuh’un gençleri kendi yanına çekme ihtimalini de devre dışı bırakmış olmakla kalmayacak, Sabbahi ve statüko yanlılarından bazı kesimler için de bir cazibe merkezi olabilir. 


Sabah

İlgili Makaleler