Diyanet isleri Baskanligi

Kuran kursları kışın da talebe bekliyor

Okulların tatil olmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ‘Gel bu yaz… Kur’an’ı gönlüne yaz!’ sloganıyla düzenlenen yaz Kur’an kurslarında eğitim dönemi, 23 Ağustos’ta eğitim dönemini tamamladı.

Türkiye genelinde yaklaşık üç milyon Kur’an kursu öğrencisi Kur’an eğitim ve öğretiminin yanı sıra temel dini bilgiler, siyer ve ahlak dersleri de aldı. Eğitmenler, çocukların kış döneminde de kurslara devam edebileceklerini belirtti.

Türkiye genelindeki çok sayıda kurstan biri olan İstanbul Bahçelievler Hacı Mehmet Fatma Hatun Kur’an Kursu öğrencileri de önceki gün kursu bitirme heyecanı yaşadı. Kur’an kursunda yaz döneminde 15 derslikle sabahçı ve öğlenci olarak bin öğrenciye hizmet verildi. Sınıflar, yaşları 5 ile 17 arasında değişen katılımcıların yaş ve eğitim durumuna göre belirlendi.

Temel amaçlarının, çocuklara Allah ve Peygamber sevgisi kazandırmak olduğunu belirten Kur’an kursu idarecisi Tuba Kaçan Erdem, “Eskiden ilkokul mezunu olmayan öğrenciler Kur’an kursuna katılamıyordu. İki yıl önce yaş sınırı kalktı, camilerimiz çiçek açtı. Şimdi 5 yaşında bile öğrencilerimiz var. Her yaşa uygun eğitim vermeye çalışıyoruz. Onlara teyemmümü, namazı şarkılarla öğrettik. Oynaya oynaya 32 farzı öğrendiler.” dedi.

Yaz dönemini iyi değerlendiren öğrencilerin 3 aylık süre zarfında Kur’an öğrendiğini kaydeden Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çocuklarımızla kış döneminde de irtibatlı olmak istiyoruz, onlar için ek sınıf açabiliriz. Haftada üç gün ders çıkışlarında isterlerse bir saat kursa gelebilirler.”

“Kursa gelmenin benim için zor olacağını düşünüyordum ama çok eğlendim. Arkadaşlarımla güzel vakit geçirdiğim için kursa koşarak geldim.” diyen 4. sınıf öğrencisi Elanur Bilmez, Kur’an-ı Kerim öğrendiği için çok mutlu olduğunu dile getiriyor. Elanur’un annesi Meryem Bilmez ise “Kızım ahlakî yönden kendini geliştirsin. Temel dini bilgileri ve Kur’an-ı Kerim’i öğrensin istedim. Hocaların özverisi ile kurs gerçekten faydalı oldu. Elanur, yaz kursunda güzel arkadaşlıklar kurdu. Sosyal yönü için de iyi oldu. Şimdi öğrendiklerini evde beraberce tekrarlıyor ve uygulamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Zaman

İlgili Makaleler