Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet Yeterlilik Sistemini Revize Ediyor

İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri Dikkat

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca, görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla;

-Görev veya görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri ile önceden müktesebi olup başka unvanlarda görev yaparken Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik veya müezzin kayyımlık kadrolarına geçmek isteyenler,

– Kariyer unvanlar için yapılacak sınavlara katılacaklar,

-Yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler,

-Hac ve umre hizmetlerinde (Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi olarak görevlendirilecekler, için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyen personele yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dahil) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapmaktaydı.

YAZILI SINAVINDA İLMİHAL, SÖZLÜ SINAVINDA KUR’AN

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında (MBSTS)personeline bundan sonraki dönemlerde sadece ilmihal bilgileri sunacak. Yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler hariç, bütün sözlü sınavlarda ise sadece Kur’an-ı bilgiler sorulacak.

Başkanlık, ilmihal bilgilerine sadece MBSTS  yazılı sınavında sormakla yetinecek. Bu durumda MBSTS yazılı sınavında yüzde 50 ilmihal bilgileri, sözlü sınavlarında yüzde 50 Kur’an Kerim bilgilerini sorarak fifty fifty sistemini devriyeye sokacak. Bu durumda personel bir hayli rahat nefes almış olacak.

dinihaberler.com

Editörün Notu: Fakat Mülakatın olduğu her yerde torpilin de olduğunu eklemek gerekir. Diyanet işleri başkanlığı bu torpil meselesine bir çözüm bulmadığı sürece bir adım dahi ileri gidemeyecektir. Kendi içinde adaleti sağlayamayan kurumun adaleti tavsiye etmesi kadar abes bir durum olamaz. 

İlgili Makaleler