Diyanet isleri Baskanligi

Fahri Kuran Kursu Öğreticilerinin Göreve Başlama Tarihi

En çok merak edilen konuların başında ise,  Temel Eğitim Kursunu nerede görüleceği.

Bilindiği üzere Kanun Hükmünde Kararname de tahmini 7 bin Fahri Kur’an Kursu Öğreticisi kadroya geçmeyi haketti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 18 tane Dini Yüksek İhtisas ve Eğitim Merkezi Müdürlükleri bulunmaktadır. Van Eğitim Merkezi Müdürlüğü depremde zarar görmüş yeniden yapılması söz konusu (Şuanda eğim vermiyor). Ankara Eğitim Merkezi Müdürlüğü halen inşaat halinde (kısmı olarak eğitim veriyor). Geriye 16 adet Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Dini Yüksek İhtisas Merkezi kalıyor.

Bunlarında mevcut olan kursiyerleri eğitim görmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde bir anda 7 bin personeline hiç bir zaman Temel Eğitim Kursu ve Hizmet İçi Eğitim Kursu vermemiştir. İlerikisi dönemlerde Hizmet İçi Eğitim Kurslarını Dini Yüksek İhtisas ve Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde görebileceksiniz. Farklı sebebleri olmakla birlikte, Diyanetin bütcesi buna elverişli değil. Bu da şunu gösteriyorki, Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Temel Eğitim Kursunu Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde göremeyecekler.

Peki nerde görecekler…?

Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Temel Eğitim Kurslarını bağlı bulundukları (Atandığı görev yeri) il müftülüklerinde (7 ile 10 gün) arasında göreceklerdir. Uygun olanı bu olsa gerek!

Temel Eğitim Ve Hizmet İçi Eğitim

4 Haziran da resmi olarak göreve başlayacak olan Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri Temel Eğitim Kursunu 10 gün, Hizmet İçi Eğitim Kursuna da 30 gün olarak peşpeşe il veya ilçe müftülüklerinde 40 gün olarak görecekler. 

 

Temel Eğitim Kursu ve Hizmet İçi Eğitim Kursu’nda fahri Kur’an Kursu Öğreticileri için çok verimli ve faydalı geçeceğine inanıyor bütün öğreticilere de şimdiden başarılar diliyoruz.
Dinihaberler

İlgili Makaleler